Jak zadbać o zdrowe kości?
Wbrew powszechnej opinii kości należą do tkanek żywych, w których ciągle tworzą i niszczą się komórki. Z tego powodu, aby o nie zadbać, należy pamiętać o prawidłowej diecie bogatej w wapń i witaminę D, a także regularnej aktywności fizycznej. Jakie jeszcze składniki odpowiadają za zdrowe kości? Podpowiadamy.
Jakie składniki odpowiadają za zdrowe kości?
Żeby nasz organizm działał prawidłowo, potrzebujemy diety bogatej we wszystkie ważne składniki odżywcze. Dla kości jest to przede wszystkim wapń. Najważniejszym jego źródłem jest nabiał i mleko. Zawierają go również warzywa zielone takie jak brokuły czy szpinak, a także strączkowe jak fasola i soja.
Kolejnym niezwykle istotnym składnikiem, który wspiera utrzymanie poziomu wapnia i dba o zdrowe kości, jest witamina D3. Jej działanie polega na pobudzaniu wchłaniania wapnia i fosforu do organizmu. Dlatego niedobór tego składnika może powodować osteoporozę, osteopenię, a także krzywicę. Dodatkowo odpowiada ona za kształtowanie się kości i ich odpowiednią gęstość. Ma ogromne znaczenie również dla zdrowych zębów.
Witamina K również pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, ponieważ wpływa na aktywność osteokalcyny. W mineralizacji bierze udział również magnez. Wśród istotnych związków wymienia się także witaminę B6, a także C. Pierwszym objawem świadczącym o niedoborze pewnych składników może być strzelanie kości.
Przyczyny bólu kości
Przyczyn bólu kości może być bardzo wiele. Wśród nich wyróżnia się różnego rodzaju kontuzje, zwichnięcia, naderwania, przeciążenia, a także złamania. Na te ostatnie najbardziej narażone są kości długie. Przede wszystkim piszczelowa, promienna, ramienna, łokciowa, strzałkowa i udowa. Bóle mogą towarzyszyć również przewlekłym schorzeniom, takim jak: osteoporoza, osteomalacja, jałowa martwica kości, ich torbiele, nowotwory czy choroby spichrzeniowe.
Ze względu na to, że przyczyn bólu kości może być bardzo wiele i mogą wiązać się one z poważnymi schorzeniami, jeżeli stan taki utrzymuje się przez dłuższy czas, nie należy go lekceważyć i trzeba zgłosić się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu, ortopedy lub reumatologa. Specjalista zleci wykonanie szeregu badań takich jak: prześwietlenie, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, tomografia, czy scyntografia kości.
To ostatnie badanie to precyzyjna i mało inwazyjna metoda diagnostyki układu kostnego, która wykorzystuje pierwiastki emitujące promieniowanie gamma. Podawane są one pacjentowi przez wenflon, a specjalny detektor mierzy je i na tej podstawie określa obraz badanych struktur, uwidaczniając wszelkie zmiany w układzie kostnym.