• 28 listopada 2023
koniecznosc endodoncji

Jakie objawy wskazują na konieczność wykonania endodoncji u dentysty?

Endodoncja, znana również jako leczenie kanałowe, jest kluczowym zabiegiem stomatologicznym, który często decyduje o uratowaniu zęba. Wiele osób może nie być świadomych, kiedy taki zabieg jest konieczny. Zrozumienie sygnałów, które wysyła nasz organizm, jest kluczowe dla wczesnego wykrywania problemów dentystycznych i zapobiegania ich eskalacji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze objawy, które mogą sugerować, że konieczna jest wizyta u dentysty w celu wykonania endodoncji.

Silny i utrzymujący się ból

Pierwszym i najczęściej zauważalnym objawem, który może wskazywać na potrzebę leczenia kanałowego, jest silny ból zęba. Może on być stały lub nasilać się przy żuciu czy nacisku na ząb. Ból taki często pojawia się nagle, ale może także narastać stopniowo. Jest to zazwyczaj znak, że zainfekowane tkanki zęba, w tym nerw, wywołują reakcję zapalną, która wymaga interwencji dentystycznej.

Wrażliwość na zimno i ciepło

Kolejnym objawem sugerującym konieczność wykonania endodoncji jest zwiększona wrażliwość na zmiany temperatury. Jeśli zauważysz, że Twój ząb reaguje bólem na gorące lub zimne napoje i pokarmy, może to być sygnał, że zębowa miazga jest uszkodzona i potrzebuje leczenia. Taka wrażliwość często towarzyszy ubytkom próchniczym, które dotarły do jego wewnętrznych warstw.

Zmiany w okolicy zęba

Ostatnim sygnałem, który może wskazywać na potrzebę leczenia kanałowego, są widoczne zmiany w okolicy zęba. Obejmują one obrzęk dziąseł, przebarwienia zęba, a także pojawienie się ropnia wokół korzenia zęba. Te objawy są zwykle wynikiem zaawansowanego procesu zapalnego lub infekcji wewnątrz zęba i okolicznych tkanek.

Należy pamiętać, że nie każdy ból zęba wymaga endodoncji. Dlatego, gdy pojawią się powyższe objawy, zaleca się wizytę u dentysty, który oceni stan zęba i zdecyduje o odpowiednim sposobie leczenia. Na przykład, endodoncja w Łomiankach realizowana przez specjalistów stomatologii zachowawczej i endodoncji, może być skutecznym sposobem na uratowanie zęba, który inaczej musiałby być usunięty.

Dodaj komentarz