Zespół Aspergera – jak pomóc bliskiej osobie?
Zespół Aspergera to zaburzenie psychiczne, które dotyka dzieci. Przybiera łagodniejszą formę niż autyzm. Mimo to wymaga kompleksowego leczenia i psychoterapii. W jaki sposób można więc pomóc bliskiej nam osobie? Podpowiadamy.
Czym jest zespół Aspergera?
Zespół Aspergera występuje częściej u chłopców niż dziewczynek. Objawia się głównie trudnościami w nawiązywaniu relacji międzyludzkich. Z wielorakich badań wynika, że jego występowanie ma głównie podłoże genetyczne. Ryzyko jego wystąpienia u dziecka wzrasta także w przypadku jeśli ojciec ma więcej niż czterdzieści lat.
Objawami zespołu Aspergera są najczęściej problemy związane z nawiązywaniem znajomości i przyjaźni z rówieśnikami w młodym wieku. Występują także trudności z podtrzymywaniem kontaktu, więc dzieci mogą sprawiać wrażenie zarozumiałych i niedostępnych. Co sprawia, że są odrzucane przez grupę. Wykazują także zachowania obsesyjno-kompulsywne.
Jak pomóc bliskiej osobie, która cierpi na zespół Aspergera?
Nie ma żadnych skutecznych lekarstw, które potwierdzają skuteczne leczenie zespołu Aspergera. Stosuje się głównie psychoterapię podczas której ogranicza się negatywne aspekty tej dolegliwości. W rzadkich sytuacjach włącza się do leczenia leki przeciwdepresyjne, które mają za zadanie łagodzić poważniejsze objawy.
Skuteczne leczenie oparte jest najczęściej na bardzo indywidualnej metodzie, która jest ustalana na podstawie konkretnych predyspozycji pacjenta. Psycholog skupia się na tym, aby ułatwić funkcjonowanie w społeczeństwie z konkretnymi problemami. Następnie stara się zminimalizować najmniej korzystne objawy, aby ułatwić integrację w zbiorowości.
Jeśli ktoś z naszych bliskich wykazuje objawy zespołu Aspergera to warto zasugerować wizytę u specjalisty. Na przykład psycholog z Warszawy lub z innego, dużego miasta będzie w stanie precyzyjnie określić poziom zaawansowania dolegliwości i zasugeruje odpowiednie działania. Skuteczne leczenie najczęściej polega na regularnych wizytach podczas których pacjent uczy się poprawnych zachowań.