Stan podgorączkowy a stres — co musisz o tym wiedzieć
Zazwyczaj podwyższona temperatura ciała, nazywana też stanem podgorączkowym, jest objawem toczącej się infekcji wirusowej, bakteryjnej, grzybiczej, bądź choroby przewlekłej. Może być jednak również reakcją psychosomatyczną organizmu na stres, nazywaną gorączką psychogenną. Czy istnieje jakiś związek między stanem podgorączkowym a stresem i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.
Po czym poznać stan podgorączkowy?
Stanem podgorączkowym nazywa się temperaturę ciała, która mieści się w zakresie między 37,0 a 37,9°C. Wiele osób, jeżeli nie zmierzy temperatury swojego ciała za pomocą specjalnego urządzenia, może nawet nie poczuć, że w ich organizmie dzieje się coś złego. Niektórzy z nas jednak stan podgorączkowy wyczuwają jeszcze zanim sięgną po termometr. Wśród objawów, które im wówczas towarzyszą wymienia się uczucie gorąca, rozbicie, przyspieszenie oddechu i tętna, a także zwiększoną potliwość.
Czy stres może powodować stan podgorączkowy?
Stan podgorączkowy a stres, czy występuje jakiś związek między nimi? Tak, psychika może mieć wpływ na podwyższenie temperatury ciała. Stan taki nazywa się gorączką psychogenną. Wskutek stresu organizm uwalnia duże dawki kortyzolu, adrenaliny i tyroksyny, czyli hormonów, które wydzielane są zwłaszcza w trudnych dla nas sytuacjach. Ich obecność pomaga chronić organizm przed skutkiem stresu i mobilizuje go do walki.
Nadmierne wydzielanie kortyzolu i adrenaliny powoduje stymulację układu odpornościowego, który doprowadza do wzrostu temperatury. To powoduje z kolei przyspieszenie oddechu i akcji serca. Wyrzut adrenaliny sprawia również że organizm szybciej reaguje na różnego rodzaju bodźce i zwiększa się nasza szybkość reakcji.
Od czego zależy stan podgorączkowy?
Przyczyn stanu podgorączkowego może być bardzo wiele. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się różnego rodzaju infekcje bakteryjne, wirusowe, bądź grzybicze, a także choroby przewlekłe, takie jak: borelioza, reumatoidalne zapalenie stawów, nadczynność tarczycy, czy zapalenie przydatków. Przyczyną stanu podgorączkowego mogą być też niektóre leki, ale również poważniejsze schorzenia, takie jak na przykład białaczka.
O czym świadczy ciągły stan podgorączkowy?
Utrzymujący się stan podgorączkowy jest powodem do niepokoju i powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy prawidłowo mierzymy temperaturę. Aby wynik był wiarygodny, powinien być wykonywany jednym urządzeniem i zawsze w tym samym miejscu na ciele.
Jeżeli stan taki się utrzymuje i nie towarzyszą mu objawy infekcji lub pojawiły się inne, niepokojące dolegliwości, należy zgłosić to lekarzowi. Specjalista po zebraniu wywiadu zleci podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia z rozmazem, czy CRP, które pozwolą ocenić, czy w organizmie toczy się stan zapalny.