• 26 maja 2022
pexels kindel media 7298893

Plastry rozgrzewające – czym się kierować przy ich wyborze?

Leczenie ciepłem stosowane jest od wielu lat. Obecnie poszukiwane są alternatywy dla obciążających przewód pokarmowy doustnych leków przeciwbólowych. Znajdują one swe zastosowanie nie tylko w specjalistycznym leczeniu podczas fizjoterapii, lecz można je stosować również w zaciszu własnego domu. Kiedy dopada nas przeszywający ból pleców lub innej części ciała, możemy sięgnąć po apteczne plastry rozgrzewające. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Zalety stosowania plastrów rozgrzewających

Plastry rozgrzewające posiadają kilka istotnych zalet. Między innymi jest to prosta i higieniczna aplikacja, która nie różni się zbytnio od zastosowania klasycznego plastra do opatrunków. Po oderwaniu zabezpieczającej folii wystarczy przykleić je w obszarze odczuwanego dyskomfortu. Zanim jednak do tego przejdziemy musimy się upewnić, że skóra w tym miejscu jest czysta i sucha. Na tłustym czy mokrym naskórku nie będzie zapewniona wymagana przyczepność.

W przeciwieństwie do maści rozgrzewających, ich odpowiedniki w plastrach nie brudzą i nie wydzielają tak intensywnego zapachu, który wielu osobom może przeszkadzać. Po przyklejeniu ich rozpoczynają się działania termoregulacyjne. Naczynia krwionośne rozszerzają się, a dzięki temu dostaje się tam więcej tlenu. Takie warunki sprzyjają również szybkiej regeneracji komórek i usuwaniu stanów zapalnych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania plastrów rozgrzewających?

Nie we wszystkich przypadkach plastry rozgrzewające są zalecane. Nie wolno nam stosować ich na skórę podrażnioną lub bezpośrednio po urazie. Jeżeli widzimy u siebie opuchliznę lub wylewy podskórne, również zrezygnujmy z ich naklejania. Ciepło wydzielane w trakcie może spowodować wzmożenie stanu zapalnego i nasilić dolegliwości bólowe z nim związane. W takiej sytuacji lepiej sięgnąć po hydrożelowy plaster chłodzący.

Jeżeli zmagamy się z chorobami skóry, warto będzie najpierw zadbać o jej równowagę. W przypadku AZS dobrze sprawdzi się maść konopna na łuszczycę, a jeśli nasz naskórek jest przesuszony, dobrze jest sięgnąć po kremy nawilżające. Dopiero wtedy działanie plastrów będzie najbardziej skuteczne.

Dodaj komentarz