Bezpieczne opalanie – o czym musisz pamiętać?
Coraz lepsze pogoda i wyższa temperatura skłania nas do zażywania większej ilości kąpieli słonecznych. Nieważne, czy jesteśmy na wakacyjnym wyjeździe, czy siedzimy nad miejską fontanną – musimy pamiętać o tym, że nasza skóra wystawiona na promieniowanie ultrafioletowe może przyjąć zbyt wiele negatywnym czynników. Nie trzeba jednak rezygnować z opalania się. Należy jednak robić to z głową. Sprawdź, jak się bezpiecznie opalać i cieszyć ładną i naturalną opalenizną.
Bezpieczne opalanie – jak wpływa na jakość skóry?
Sam proces opalania niesie za sobą zarówno pozytywy, jak i negatywy. Z jednej strony delikatnie muśnięta słońcem skóra wygląda zdrowo i gładko. Zażywając kąpieli słonecznych można jednak sobie mocno zaszkodzić. Według badań aż w 80% promieniowanie UV jest odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry. Zwiększa się również ryzyko zachorowania na czerniaka.
Aby uniknąć nieprzyjemnych oparzeń czy alergii na słońce konieczne jest stosowanie nowoczesnych kosmetyków, które posiadają dwie bardzo ważne cechy. Z jednej strony zapewniają skórze złocisty odcień, a z drugiej chronią ją przed fotostarzeniem. Możesz również pogłębić ten efekt stosując samoopalacze, jednak pod żadnym pozorem nie korzystać z usług solarium.
Czym jest alergia na słońce?
Mówiąc o bezpiecznym opalaniu warto pamiętać, aby obserwować swoje ciało podczas ekspozycji na słońce. Zdarza się, że na dekolcie może pojawić charakterystyczna pokrzywka słoneczna. Tak objawia się alergia na słońce. Jest to reakcja na promienie ultrafioletowe, która powiązana jest z dużą nadwrażliwością na ten czynnik.
Najczęściej występuje w połączeniu ze swędzącą wysypką, obrzękiem czy zaczerwienieniem. Objawia się ona po pierwszym kontakcie skóry ze słońcem od dłuższego czasu bądź gdy nasłonecznienie jest zdecydowanie mocniejsze. Szczególnie trzeba mieć to na uwadze podczas wiosennych miesięcy oraz na samym początku lata.
Melanina istotnym elementem w bezpiecznym opalaniu
Aby idealna opalenizna miała szansę pojawić się na Twoim ciele, melanina musi zacząć działać. Stanowi ona naturalną ochronę skóry przed słońcem. Przyciemnienie koloru jest zatem naturalną reakcją naszego organizmu na wspomoże działanie promieni UV. Dochodzi wtedy do wzmożonej produkcji tego czynnika, który aktywuje hormon melanotropowy, który bezpośrednio pobudza tyrozynazę.
Ona z kolei jest enzymem, który jest niezbędny do produkcji tyrozyny. Na samym początku skóra ciemnieje przez oksydację melaniny już obecnej w skórze. Później następuje jej stopniowe przyciemnianie. Proces ten rozpoczyna się od 2 do 3 dni po ekspozycji i może trwać nawet 2 tygodnie.
Jak podejść do bezpiecznego opalania się?
Nie musisz rezygnować z zażywania kąpieli słonecznych. Wystarczy, że zastosujesz kilka kroków, które pomogą Ci ochronić Twoją skórę. Przede wszystkim dopasuj wysokość filtra ochronnego do swojej karnacji. Stosując taki krem możesz także lekko się opalić. Kosmetyk dobrze jest nakładać około pół godziny przed wyjściem na zewnątrz.
Nawet siedząc w cieniu nie wolno zapominać o filtrze. Aż 50% promieni ultrafioletowych odbija się od wody czy piasku. Dobrze jest też unikać wystawiania się bezpośrednio na słońce między godziną 11 a 15, kiedy operuje ono zdecydowanie najmocniej.