Wykluczanie produktów z diety – jak robić to dobrze?
Aktualnie coraz bardziej popularne stają się różnego rodzaju diety eliminacyjne. Niektórzy wybierają je z powodów zdrowotnych, inni decydują się na nie ze względu na osobiste przekonania. Zamierzasz przejść na taką dietę? Dowiedz się, jak wykluczać produkty z menu, by nie narazić się na niedobory.
Dieta eliminacyjna, czyli dieta pełna wyzwań
Dieta eliminacyjna wyklucza z jadłospisu konkretne produkty, a jej stosowanie najczęściej wynika ze wskazań medycznych. Eliminacja niektórych składników pozwala uniknąć dyskomfortu trawiennego lub uczuleniowych reakcji mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Nie da się ukryć, że jest to dieta wymagająca sporych wyrzeczeń. Przykładowo osobom uczulonym na białko jaj zaleca się usunięcie z jadłospisu nie tylko jajek, ale także wszelkich produktów z ich dodatkiem, a więc większości makaronów i tradycyjnych wypieków. Innymi popularnymi dietami eliminacyjnymi są diety bezglutenowe, bezlaktozowe oraz nieoceniona dla osób z zespołem jelita drażliwego dieta FODMAP. Do diet eliminacyjnych zaliczana bywa wykluczająca mięso dieta wegetariańska oraz dieta wegańska, która poza mięsem wyłącza wszystkie produkty odzwierzęce.
Czy dieta z wykluczeniami to opcja dla każdego?
Powszechność stosowania eliminacyjnych menu zwiększa się z każdym rokiem, co z jednej strony pokazuje zwiększoną świadomość społeczeństwa, zaś z drugiej często wiąże się z bezrefleksyjnym naśladownictwem celebrytów i „fit autorytetów”. Warto podkreślić, że lecznicze diety eliminacyjne nie powinny być stosowane w przypadku, kiedy nie masz do nich żadnych wskazań. Każde wykluczenie któregoś ze składników niesie z sobą duże ryzyko żywieniowych deficytów. Jeśli nie cierpisz z powodu zdrowotnych dolegliwości, najlepszą dietą będzie zbilansowana dieta standardowa lub dieta jarska, która obfituje w roślinne pokarmy oraz cenne składniki pochodzące z jajek, nabiału i miodu.
Jak zdrowo wykluczać produkty z diety?
Czy możliwe jest stosowanie eliminacyjnej diety bez uszczerbku na jej odżywczości? Tak, jednak musisz pamiętać o tym, że wykluczając niektóre produkty, należy znaleźć ich zamienniki. Decydując się na dietę wegańską, trzeba poszukać m.in. nowych źródeł białka i żelaza, a jeśli zamierzasz wdrożyć dietę bezmleczną, powinieneś zainteresować się produktami, które zawierają wapń i witaminę D. Dużą pomocą mogą być także gotowe produkty fortyfikowane lub suplementacja. Bezglutenowa dieta może wymagać natomiast wzbogacenia menu o dodatkowe źródła błonnika oraz bilansowania posiłków w sposób obniżający ich indeks glikemiczny. Aby upewnić się, że stosowany przez Ciebie jadłospis rzeczywiście Ci służy, warto obserwować organizm (wygląd skóry, włosów, paznokci, ogólne samopoczucie) oraz kontrolować stan zdrowia poprzez regularne badania krwi.
W przypadku stosowania diety eliminacyjnej w związku z uczuleniami, istotne bywa także przestrzeganie tak zwanej rotacji, która zmniejsza ryzyko wystąpienia nowych alergii. Rotacja polega na komponowaniu jadłospisu w taki sposób, aby dozwolone produkty oraz produkty z jednej rodziny nie pojawiały się w posiłkach częściej aniżeli co 4 dni. Aby rezygnacja z konkretnych składników rzeczywiście miała sens, najlepiej skonsultować się z lekarzem, wykonując odpowiednie testy – pozwalające zidentyfikować nieodpowiednie dla nas pokarmy. Czasami zaordynowana przez specjalistę dieta lecznicza będzie dietą na wyznaczony okres czasu, w wielu innych sytuacjach będzie sposobem, w jaki trzeba jadać już do końca życia.
Jak ułatwić sobie życie na diecie eliminacyjnej?
Samodzielne zbilansowanie diety eliminacyjnej nie należy do łatwych zadań. Dodatkowo sporo czasu zajmuje gotowanie posiłków oraz zakupy i poszukiwania wartościowych zamienników. Dlatego warto zdecydować się na catering dietetyczny. Wybierając go, masz pewność tego, że otrzymywane potrawy są sporządzone zgodnie z istotnymi dla Ciebie zaleceniami. I tak na przykład dieta bezglutenowa jest stworzona z myślą o osobach zmagających się z alergią lub nietolerancją glutenu, a serwowane w jej ramach posiłki nie zawierają pszenicy, jęczmienia, żyta i owsa. Jeśli cierpisz na celiakię – upewnij się, że wybrany przez Ciebie dostawca posiada certyfikat Menu bez glutenu®. Dużym zainteresowaniem cieszy się też dieta bezmleczna stanowiąca prawdziwe wybawienie dla osób z niedoborem enzymu o nazwie laktaza oraz pacjentów z hipolaktazją, czyli upośledzonym wchłanianiem laktozy. W cateringu dietetycznym znajdziesz także jadłospisy typu 2w1, takie jak dieta bez glutenu i laktozy.
Dieta eliminacyjna poprawia jakość życia
Nietrudno zauważyć, że producenci idą z duchem czasu, uważnie wsłuchując się w potrzeby klientów. Dzięki temu w ich ofertach pojawia się coraz więcej diet eliminacyjnych, które łączą walory zdrowotne ze smakowymi. Zatrudnieni w firmach cateringowych dietetycy czuwają nad tym, by eliminacyjne menu było odpowiednio zbilansowane i dostarczało organizmowi odpowiednią liczbę kalorii oraz wszystkie niezbędne makroskładniki. Przekonaj się, że stosowanie diety eliminacyjnej może być naprawdę proste i przyjemne.