Bakterie groźne u dzieci
Bakterie towarzyszą nam od zawsze. Człowiek w dużym stopniu nauczyć się z nimi radzić, co jednak nie oznacza, że nie są już one dla niego groźne. Choroby przez nie wywoływane potrafią być szczególnie niebezpieczne dla narażonych na niską odporność dziecięcych organizmów. Jakie bakterie są najgroźniejsze dla naszych pociech? Podpowiadamy
Jakie bakterie są najgroźniejsze dla dzieci?
Jednymi z najniebezpieczniejszych bakterii są pneumokoki. Rozróżniamy około 90 ich rodzajów, które w większości są dosyć łagodne. Tylko 10-15% z nich wywołuje poważne choroby. Mogą one prowadzić nawet do śmierci, więc zobaczywszy ich pierwsze objawy warto umówić się na konsultację lekarską. Wśród typowych objawów zakażeniem pneumokokami wymienia się: ropną wydzielina z nosa, zatkanie nosa, ból głowy i gorączkę. Często występuje kaszel oraz nieprzyjemny zapach z ust.
W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów u swojego dziecka dla bezpieczeństwa można skorzystać z konsultacji z lekarzem online, na przykład tutaj: https://receptaulekarza.pl/p/chore-dziecko-konsultacja-u-lekarza/.
Wynikiem konsultacji może być recepta online, z którą można się udać do dowolnej apteki.
Wśród niebezpiecznych bakterii wymienić należy także hib. Jest to bakteria, która obok pneumokoków odpowiada za najwięcej przypadków zakażeń u dzieci do 5 roku życia. Może ona powodować wiele poważnych chorób, takich jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę, zapalenie płuc lub szpiku kostnego. Zabezpieczyć się można przed nią za pomocą szczepienia.
Inną grupą niebezpiecznych bakterii są paciorkowce. Są one mniej groźne od pneumokoków, jednak często dotykają dzieci i wywołują anginę. Jest to choroba, którą w pewnym momencie życia przechodziło lub przejdzie większość z nas. Rozprzestrzenia się ona drogą kropelkową, a zarazić można się jedynie od osoby chorej. Warto wiedzieć, że w większości przypadków angina rozwija się bez powikłań.
Na jakie bakterie należy uważać?
Duże zamieszanie wprowadzić może zakażenie pałeczkami krztuśca. Wywołują one chorobę nazywaną krztusiec. Najczęściej spotykana jest ona u noworodków, niemowląt i małych dzieci. Choroba ta wywołuje długotrwałe napady męczącego kaszlu, który często łączy się z wymiotami. Trwa on wiele tygodni, a wśród powikłań wymienić można np. zapalenie płuc.
Salmonellą zarazić się można spożywając mięso drobiowe, jajka oraz niepasteryzowane mleko. Zakażenie salmonellą u dzieci powoduje biegunkę i wymioty, co stwarza ryzyko odwodnienia.
Groźną dla zdrowia bakterią jest także laseczka tężca. Wytwarza ona toksyny, które powodują tężec, czyli chorobę zakaźną układu nerwowego. Bakteria ta przedostaje się do organizmu przez ranę. Wtedy zaczyna produkować toksynę, która blokuje zakończenia nerwowe. Choroba ta objawia się nadwrażliwością na bodźce i porażeniem mięśni co czasem może doprowadzić nawet do zgonu.