Trądzik pospolity – jak prawidłowo pielęgnować cerę?
Trądzik może występować u każdego człowieka, niezależnie od jego wieku czy płci. Najczęściej jednak ujawnia się w okresie dojrzewania, kiedy hormony pracują w bardzo intensywnym tempie. Nieodpowiednia pielęgnacja czy bagatelizowanie problemu może jednak skutkować przykrymi zmianami skórnymi, a blizny po wypryskach wpływają nawet na samoocenę chorego. Dosyć często spotykaną formą tej przypadłości jest trądzik pospolity. Jak prawidłowo pielęgnować przy nim cerę? Podpowiadamy.
Czym jest trądzik pospolity?
Jak sama nazwa wskazuje, ten typ trądziku jest najczęstszym wariantem występującym w społeczeństwie. Można go również określić jako trądzik młodzieńczy ze względu na okres życia, w którym pacjenci najczęściej na niego chorują. Odpowiedzialne są za to hormony, a konkretnie androgeny. Są gwarantem rozwijania się cech męskich, lecz podczas dojrzewania ich poziom jest wyższy u obu płci. Zmiany trądzikowe nie są zatem jedynie domeną mężczyzn.
Najczęściej pojawia się on w okresie pokwitania i zwykle ustępuje samoistnie. Bardzo ważna jest tutaj prawidłowa pielęgnacja oraz odpowiednie leczenie. Blizny powstałe w wyniku działania trądziku mogą towarzyszyć nam przez długie lata, dlatego w fazie leczenia warto jest dbać o swoją skórę. Często również włączana jest farmakologia, podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry głowy czy łuszczycy.
Trądzik pospolity a jego rodzaje
Trądzik pospolity podlega także podziałom. Ma on za zadanie lepiej skategoryzować objawy, a także przebieg leczenia. Ze względu na zmiany skórne można wymienić kilka jego typów. Forma zaskórnikowa charakteryzuje się obecnością jedynie zmian bez stanów zapalnych w obrębie gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Jest to najłagodniejsza odmiana tej przypadłości. Z kolei trądzik guzkowo-cystowy to zmiany skórne, które przyjmują postać wyprysków wypełnionych ropą.
Najprostszy typ do rozpoznania to forma grudkowo-krostkowa. Powstałe w wyniku namnażania się bakterii wypryski nazywane są potocznie pryszczami. Z kolei najtrudniej leczy się formę piorunującą. Oprócz zmian skórnych dochodzą do tego również inne objawy i może być konieczna konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Występuje również trądzik zawodowy, który objawia się przez warunki panujące w miejscu pracy.
Jak leczyć trądzik pospolity?
Dzięki podziałowi rodzajów trądziku można lepiej dopasować terapię oraz odpowiednią pielęgnację. Innego leczenia będzie wymagać forma hormonalna, a innego piorunująca. Zanim jednak udamy się do specjalisty, warto wziąć pod uwagę nasze sposoby dbania o naskórek. Niektóre kosmetyki powinny zostać wymienione na łagodniejsze, bez zawartości alkoholu i innych czynników drażniących. Podstawą higieny przy skórze trądzikowej są za to emolienty, które odpowiednio nawilżą i zregenerują zaatakowany naskórek.
Pamiętać należy również o stosowaniu toniku, który zwęzi pory, co zminimalizuje namnażanie się kolejnych wyprysków. Sprawi również, że skóra pozostanie odświeżona i czysta na dłużej. Nie można także zapominać o oczyszczaniu cery z pozostałości makijażu czy zanieczyszczeń, które otaczają nas każdego dnia. Najlepszym wyjściem jest jednak skierowanie się do dermatologa, który wspomoże pacjenta w sprawnym i trwałym w skutkach leczeniu.