• 5 grudnia 2022
terapia uzaleznienia

Leczenie uzależnień – jak wygląda terapia?

Człowiek nigdy nie był tak wystawiony na wpływ substancji uzależniających, jak ma to miejsce dzisiaj. Używki czyhają na praktycznie każdym kroku i niestety przez to wiele osób wpada w uzależnia, które są bardziej lub mniej szkodliwe. Jak wygląda leczenie uzależnień, gdzie jest dostępne i jak dokładnie przebiega terapia uzależnienia?

Gdzie można udać się na leczenie uzależnień?

Jeśli chodzi o leczenie uzależnień w Krakowie, to sprawa jest na tyle poważna, że gdy chcemy zdecydować się na terapię lub wysłać na nią bliską nam osobę, to powinniśmy nie szukać ośrodków w jednym miejscu, a w całej Polsce i wybrać możliwie jak najlepszy, który da największe szanse na skuteczne wyleczenie pacjenta z uzależnienia, w które wpadł w trakcie życia.

Ciekawym wyborem może być na przykład „Spichlerz”, czyli ośrodek leczenia uzależnień w Płocku, a dokładniej w Dobrzyniu nad Wisłą. Na leczenie uzależnień mogą liczyć tam na przykład osoby, które mają problem z narkotykami i dopalaczami. Leczy się jednak również z uzależnienia od alkoholu, hazardu, seksoholizmu i różnych innych uzależnień. Dostępne są nawet terapie dla rodzin osób uzależnionych.

Jak wygląda terapia leczenia uzależnień?

Gdy osoba zacznie być świadoma, iż ma problem z nałogiem i zależy jej na tym, by go zwalczyć to wpierw musi znaleźć ośrodek leczenia uzależnień, do którego będzie mogła zapisać się na terapię. Może ona mieć różne formy. W wypadku substancji psychoaktywnych stosuje się najczęściej terapię odwykową. W jej trakcie pacjent w kontrolowanych warunkach przechodzi przez fazę odstawienia, głodu, a następnie wraz z czasem jego ciało przestaje być uzależnione od problematycznych substancji.

Terapia leczenia uzależnień jest dostępna nawet dla osób, które nie są w pełni pewne, czy są w jakimkolwiek nałogu. Wtedy można udać się na krótką 7- lub 14-dniową terapię w trakcie której otrzyma się wstępną diagnozę oraz pomoc. W wypadku poważniejszych uzależnień terapia potrafi trwać cztery lub nawet i osiem tygodni w trakcie których można poczynić bardzo ważne kroki w celu wyleczenia się z nałogu, niezależnie od tego jaki on jest.

Dodaj komentarz