• 2 stycznia 2023
implanty zebowe

Czym różnią się implanty zębów od protez?            

W odbudowie utraconych naturalnych zębów obecnie można skorzystać z wielu stosowanych w klinikach stomatologicznych metod. Najczęściej odbudowa zębów odbywa się z zastosowaniem materiałów protetycznych lub implantów stomatologicznych. Czym się od siebie różnią protezy i implanty? Na co jest się lepiej zdecydować?

Jakie są możliwości protez zębowych?

Najczęściej stosowaną metodą odbudowy zębów jest zastosowanie protez zębowych. Istnieją 2 podstawowe rodzaje protez:

  • Protezy zębowe ruchome.
  • Protezy zębowe stałe.

Zaletą protez zębowych jest na pewno łatwość przygotowania do odbudowy uzębienie z ich wykorzystaniem. Wystarczy tylko się zgłosić do gabinetu protetycznego, żeby protetyk mógł wykonać niezbędne pomiary, wybrać odpowiedni rodzaj protezy, a później przyjść na jej montaż lub po odbiór protezy ruchomej. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Kliniki stomatologicznej Viscardi w Tychach:

Protezy stałe po umieszczeniu w łukach zębowych pozostają w nich na stałe i nie można ich samemu wyjąć z jamy ustnej. Zazwyczaj stosuje się je do uzupełniania niewielkich luk w uzębieniu. Protezami stałymi są przede wszystkim korony i mosty protetyczne. Innym rodzajem stałych uzupełnień protetycznych są jeszcze licówki na zęby. Je jednak wykorzystuje się głównie w stomatologii estetycznej.

Wadą protez zębowych jest na pewno to, że z ich zastosowaniem można odbudować tylko korony utraconych zębów, bez korzeni. Ma to niestety wpływ na to, w jakim stopniu nowy ząb będzie w stanie spełniać swoje zadania.

Na czym polega odbudowa zębów na implantach?

Innym sposobem odbudowy utraconych naturalnych zębów jest wszczepienie implantów zębowych. Filar implantu to wykonana z tytanu lub z cyrkonu śruba, którą wkręca się w szczękę lub w żuchwę, w miejscu powstania luki w łuku zębowym. Filar pełni funkcje korzenia odbudowanego zęba i zapewnia mu dużą stabilność oraz odporność na zachodzące w jamie ustnej obciążenia. Do wszczepionego implanta zębowego przyczepiany jest łącznik, a następnie korona protetyczna. Odbudowany w taki sposób ząb nie tylko powoduje pełną odbudowę estetyki uśmiechu, ale również przywraca pełną funkcjonalność układu żucia.

Czy lepiej jest wybrać protezę, czy implant stomatologiczny?

Fakt, iż implant pełni rolę korzenia zęba ma wiele zalet. Przede wszystkim taki sposób odbudowy zęba pozwala zapobiec powstawaniu naturalnych po utracie naturalnych zębów procesów zanikowych kości. Odbudowa zębów na implantach pozwala na przywrócenie pełnej sprawności układu żucia. Dodatkowo implanty mogą też zostać wszczepione w celu stworzenia podpory dla większych protez ruchomych.

Dodaj komentarz