• 15 września 2022
pielegniarka i pielegniarz

Jakie umiejętności techniczne powinien posiadać pielęgniarz lub pielęgniarka?

Praca w zawodzie pielęgniarza lub pielęgniarki jest bardzo trudna i wymagająca. Osoby, które decydują się na wybór tej profesji, muszą dysponować rozległą wiedzą medyczną oraz różnymi umiejętnościami technicznymi. Tylko wtedy można bowiem efektywnie świadczyć pomoc pacjentom, zwłaszcza tym wymagającym specjalistycznej opieki. Chcesz dowiedzieć się, jakimi cechami powinna odznaczać się dobra pielęgniarka? Przeczytaj tekst!

Czym musi cechować się dobra pielęgniarka?

Personel medyczny na ogół ma bezpośredni kontakt z pacjentami, czy to leczonymi w różnego rodzaju przychodniach, czy też w warunkach szpitalnych. Chorzy, którymi opiekują się pielęgniarki, mają różne oczekiwania względem nich. Przede wszystkim od personelu pracującego w tym zawodzie wymaga się, aby wykazywał się on szeroko pojętą troską o pacjentów. To bowiem przekłada się na jakość świadczonych usług zdrowotnych. W takiej profesji bardzo ważna jest też zdolność do łatwego nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi, empatia oraz umiejętność rozwiązywania problemów.

Pacjenci na ogół bardzo cenią u pielęgniarek poczucie humoru i pogodę ducha. Przebywanie w towarzystwie osób wyróżniających się takimi cechami na ogół pozytywnie wpływa bowiem na psychikę osób chorych zmagających się z różnymi, często bardzo poważnymi schorzeniami. Profesjonalne pielęgniarki, które odbyły szkolenia w takich miejscach, jak sale umiejętności technicznych, na ogół doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju pomocy wymaga dany pacjent i chętnie otaczają go swoją opieką. Unikają jednak przy tym nadmiernego wyręczania danej osoby w czynnościach, których mogłaby ona podjąć się samodzielnie.

Umiejętności techniczne pielęgniarki na wagę złota

Pielęgniarki z reguły są osobami wielozadaniowymi. Przy sprawowaniu opieki nad pacjentami przydatne okazują się różne umiejętności techniczne. Dotyczą one choćby sposobów pielęgnowania ran, w tym także bolesnych odleżyn występujących u osób obłożnie chorych. Bardzo ważną kwestią jest też dysponowanie umiejętnością samodzielnego zakładania zgłębnika oraz cewnika. Dobra pielęgniarka powinna wykonywać iniekcje śródskórne oraz domięśniowe. Musi także wiedzieć, jak odpowiednio zabezpieczać drogi oddechowe zarówno u dorosłego człowieka, jak i niemowlęcia oraz kilkuletniego dziecka.

Kształceniu wyżej wymienionych umiejętności sprzyja udział w zajęciach organizowanych przez takie placówki, jak Centrum Symulacji Medycznych. Do dyspozycji kursantów pozostają tam odpowiednio wyposażone sale umiejętności technicznych.

Dodaj komentarz