• 15 września 2022
ortodoncja

Najczęstsze przyczyny wad zgryzu

Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Utrudniają one prawidłową higienę zębów, zwiększając ryzyko próchnicy, paradontozy i innych chorób. Ponadto prowadzą do zaburzeń funkcji stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni oraz mogą powodować zaburzenia mowy. Jakie są najczęstsze przyczyny wad zgryzu i jak im zapobiegać?

Czynniki genetyczne

Do najczęstszych przyczyn wad zgryzu należą czynniki genetyczne. Towarzyszą one wielu chorobom o podłożu genetycznym, takim jak zespół Downa. U niektórych osób występują skłonności odziedziczone po przodkach, takie jak przodożuchwie, tyłożuchwie, wielkożuchwie czy małożuchwie. Czynniki genetyczne wpływają na rozwój wady zgryzu w różnym stopniu. W szczególnych przypadkach w trakcie dzieciństwa możliwe jest jedynie zmniejszanie problemu. Właściwe leczenie rozpoczyna się dopiero po zakończeniu wzrostu, gdy ortodonta, zwykle we współpracy z chirurgiem szczękowym, stopniowo koryguje wadę.

Czynniki miejscowe

Kolejną grupą przyczyn wad zgryzu są czynniki miejscowe. To różnego rodzaju dysfunkcje, takie jak nieprawidłowe żucie, połykanie i oddychanie oraz wady postawy. W przypadku zauważenia niepokojących objawów rodzice powinni udać się z dzieckiem do ortodonty, który przyjmuje na przykład w przychodni stomatologicznej ARTDENT w Brzesku. U osób dorosłych do rozwoju wad zgryzu przyczyniają się złe nawyki, zwykle nieświadome, takie jak obgryzanie paznokci i przedmiotów czy zgrzytanie zębami, a także zaniechanie uzupełnienia braków zębowych, które prowadzi do przesuwania się pozostałych zębów.

Choroby ogólnoustrojowe

Ostatnią grupą czynników wpływających na powstawanie wad zgryzu są choroby ogólnoustrojowe. Niektóre z nich wpływają negatywnie na rozwój szczęki, mięśni i kości. Do tej grupy należą przede wszystkim choroby zaburzające produkcję hormonów, takie jak zaburzenia przysadki mózgowej (gigantyzm, akromegalia, karłowatość), a także choroby tarczycy czy krzywica. Wady zgryzu u dzieci mogą również powstawać w wyniku chorób przebytych przez matkę w okresie ciąży, zwłaszcza w jej początkowym okresie, gdy tworzą się narządy płodu. Mowa tu o chorobach wirusowych (różyczka, odra, półpasiec), pasożytniczych (toksoplazmoza, listerioza) oraz ogólnych, takich jak cukrzyca czy niewydolność krążenia.

Dodaj komentarz