Jak wygląda wizyta u lekarza neurologa?
Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty zawsze stresuje. Podobnie wygląda to w przypadku neurologa – profesji, która uchodzi za dość skomplikowaną. Na szczęście stali pacjenci neurologów potwierdzają, że badanie neurologiczne jest całkowicie bezbolesne. Jak najczęściej przebiega wizyta u neurologa? Czego można się spodziewać na konsultacjach lekarskich?
Czym zajmuje się neurolog?
Neurolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób układu nerwowego (ośrodkowego i obwodowego). Powinny udać się do niego te osoby, u których stwierdzono udar mózgu (ewentualnie już przeżyły udar). Neurolog skutecznie leczy chorobę Parkinsona, Alzheimera, padaczkę, migreny, rwę kulszową, zwyrodnienia kręgosłupa. Jeżeli potencjalny pacjent cierpi na drżenie i drętwienie mięśni, zawroty głowy, zaburzenia pamięci, zaburzenia równowagi i czucia, trudności z koordynacją ruchową, również powinni udać się do lekarza o tej profesji.
Jak wygląda podstawowe badanie neurologiczne?
Pierwszym etapem wizyty u lekarza neurologa jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego. Neurolog wykonuje tzw. neurologiczne badania fizykalne, podczas których sprawdza czynność nerwów czaszkowych, odruchów, siły mięśniowej. Zazwyczaj bada także objawy oponowe. Jak wygląda takie badanie? Neurolog sprawdza sztywność mięśni karku u pacjenta. Bada go młoteczkiem neurologicznym (sprawdza w ten sposób, czy pojawiają się odruchy ścięgniste i powierzchniowe). Ważne jest badanie czucia (czy pacjent czuje dobrze dotyk, temperaturę, wibracje). Pacjent musi unosić, zginać i wyprostowywać ręce lub nogi – w ten sposób neurolog sprawdza ruchomość bierną i czynną poszczególnych kończyn.
Wymienione czynności nie powinny sprawiać bólu i dyskomfortu (jeśli tak, jest to zły znak). Są niezbędne w prawidłowej ocenie stanu neurologicznego pacjenta. Na podstawie badań fizykalnych neurolog może przepisać skierowanie na dodatkowe badania.
Przychodnia MEDAN w Jarocinie oferuje dostęp do lekarzy wielu specjalizacji i kompleksowych badań. Pacjenci mają możliwość skorzystać tutaj z pomocy neurologa.
Jakie badania wykonuje neurolog?
Najpopularniejszymi badaniami, jakie wykonuje neurolog, są tomografia komputerowa (daje dokładną ocenę stanu głowy), rezonans magnetyczny (umożliwia dokładną diagnostykę obrazową danej partii ciała). Ważne jest także EEG (elektroencefalografia), polegające na badaniu czynności mózgu. Owo badanie pozwala wykryć np. padaczkę lub groźnego guza mózgu. Neurolodzy wykonują ENG (elektroneurografię), dzięki której mierzy się szybkość przewodzenia w nerwach czuciowych i ruchowych.