Jak skutecznie dbać o zdrowie serca?
Serce to najważniejszy organ w organizmie człowieka. Bez serca nie można prawidłowo funkcjonować, ponieważ to właśnie od tego mięśnia uzależnione jest prawidłowe działanie układu krwionośnego, czyli krążenie krwi. Dzięki prawidłowej pracy serca, wszystkie znajdujące się w organizmie komórki są właściwie odżywione i dotlenione. Niestety nie każdy umie i właściwie dba o zdrowie swojego serca. W naszym artykule doradzamy, w jaki sposób powinno się dbać o serce.
Najczęściej występujące choroby serca
Problemy związane z sercem mogą mieć różną etiologię. Istnieje wiele chorób o podłożu genetycznym oraz wrodzonych wad serca, jednak najczęściej występują schorzenia, które rozwijają się na skutek prowadzenia nieodpowiedniego stylu życia. To właśnie tego typu czynniki najczęściej skutkują np. zawałem mięśnia sercowego, niewydolnością serca czy udarami mózgu. Nieprawidłowy styl życia może mieć też wpływ na rozwój miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego.
Zmiany w sercu następują też wraz z wiekiem. W pewnym momencie u pacjentów, którzy nie stosują żadnych metod w celu dodatkowego zadbania o zdrowie serca, zaczyna się odkładać tzw. blaszka miażdżycowa, co prowadzi do zmniejszenia elastyczności tętnic i do zwężenia ich światła, przez co następują trudności w prawidłowym przepływie krwi i przez to możliwe jest niedokrwienie różnych narządów wewnętrznych. Na szczęście poprzez zastosowanie się do zaleceń zdrowotnych, tego typu problemom można zapobiec.
Jakie czynniki najbardziej wpływają na zdrowie serca?
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na zdrowie serca. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, kardiolog z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Medan w Częstochowie:
Najważniejszymi czynnikami, które mają wpływ na zdrowie serca są: stosowanie właściwie zbilansowanej diety i unikanie w niej dużej ilości nasyconych tłuszczów, cukru i soli, unikanie nadwagi i otyłości, regularne wykonywanie ćwiczeń oraz unikanie używek, przede wszystkim palenia papierosów.
Zdrowa dieta podstawą dbania o serce
Lekarze często wskazują prawidłowo zbilansowaną dietę i unikanie szczególnie szkodliwych składników odżywczych jako jeden z głównych czynników, który ma wpływ na zdrowie serca. Pozytywny wpływ na serce ma np. dieta śródziemnomorska, która jest bogata w ryby i owoce morza, w oliwki, pieczywo pełnoziarniste, a także duża ilość warzyw, w tym czosnek, cebula i sałaty. Mało jest w niej natomiast czerwonego mięsa. Dzięki takiemu składu wszystkich spożywanych potraw można dostarczyć do swojego organizmu odpowiednią ilość błonnika, witaminy C, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także mikro- i makroelementów. Tak skomponowana dieta przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz stężenia glukozy we krwi.
Dbając o dietę z myślą o zdrowiu swojego serca, na pewno trzeba zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców. Warto jest też zwiększyć ilość spożywanych orzechów, przede wszystkim orzechów włoskich, orzechów laskowych i migdałów. Nie powinno się natomiast zbyt często spożywać potraw typu fast food, produktów bogatych w cukry i potraw tłustych i ciężkostrawnych.
Odpowiednia aktywność fizyczna i badanie profilaktyczne
W diagnostyce kardiologicznej jako ważny czynnik dbania o zdrowie serca często wskazuje się też zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia nie ma zbyt dobrego wpływu na zdrowie serca. Intensywność aktywności fizycznej powinna być dobrana do możliwości pacjenta. Osoby młode powinny dbać o regularną ilość ruchu, w tym celu można biegać, chodzić na długie spacery lub wykonywać w domu ćwiczenia. Z kolei osoby starsze powinny starać się często spacerować i wykonywać niezbyt ciężkie ćwiczenia. Na pewno będzie to miało bardzo dobry wpływ na serce!
Chcąc zadbać o zdrowe serce koniecznie trzeba też zadbać o wykonywanie regularnych badań profilaktycznych. Dzięki temu nawet jeśli wskażą one u nas jakieś problemy, będziemy mogli szybko zareagować, rozpocząć leczenie i wcielić w życie otrzymane od lekarza zalecenia.