• 19 września 2022
choroby cywilizacyjne

Które choroby określamy mianem cywilizacyjnych i jak sobie z nimi radzić?

Choroby cywilizacyjne (inaczej choroby społeczne), to schorzenia, których źródłem nie jest zakażenie, a szybki rozwój cywilizacji. Choroby cywilizacyjne występują globalnie, a więc dotykają ludzi zarówno w społeczeństwach zarówno wysokorozwiniętych, jak i rozwijających się. Które choroby zaliczamy do cywilizacyjnych? Jak je leczyć? Podpowiadamy!

Choroby cywilizacyjne – czyli jakie?

Choroby cywilizacyjne każdego roku dotykają milionów ludzi na całym świecie. Szacuje się, że choroby społeczne są powodem śmierci ok. 40 milionów osób rocznie, co stanowi ok. 70% wszystkich zgonów na świecie. Choroby cywilizacyjne mają charakter przewlekły. Mogą być kombinacją czynników środowiskowych, społecznych i fizjologicznych. Wiele z nich po prostu dziedziczymy.

Które choroby zaliczamy do cywilizacyjnych?

Do chorób cywilizacyjnych, dotykających ludzi na całym świecie, zaliczamy m. in.:

  • choroby sercowo-naczyniowe – obejmujące między innymi żylaki, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, udary i zawały serca,
  • nowotwory,
  • cukrzycę,
  • otyłość,
  • choroby wrzodowe żołądka, choroby jelit (np. zespół jelita drażliwego),

Główne przyczyny chorób cywilizacyjnych

Wyróżnia się dwie główne przyczyny chorób społecznych:

  • pośrednie – czyli takie, przed którymi człowiek nie jest w stanie się uchronić: zanieczyszczenie środowiska naturalnego, hałas, promieniowanie jonizujące, wysokie uprzemysłowienie, genetyka;
  • bezpośrednie – nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie kawy, alkoholu oraz innych używek, postęp technologiczny, permanentny stres.

Choroby cywilizacyjne, a medycyna naturalna

W zapobieganiu, a także leczeniu niektórych chorób cywilizacyjnych, pomocna może okazać się medycyna naturalna, zwana też niekonwencjonalną. Jej głównym zadaniem jest przywrócenie organizmowi jego równowagi wewnętrznej, co z kolei rzutuje zarówno na sferę psychiczną i emocjonalną, jak i fizyczną. Sprawdzone i bezpieczne rozwiązania z zakresu medycyny naturalnej, a także świadczenie pomocy medycznej w ramach m.in. medycyny pracy, oferuje Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Medykan w Jastrzębiu-Zdroju. Wśród naturalnych terapii medycznych, wyróżnić warto:

  • akupunkturę o działaniu przeciwbólowym, pomagającą także w leczeniu chorób alergicznych, a także chorób układu nerwowego.
  • światłolecznictwo BIOPTRON – skuteczne w leczeniu bólu stawów, nadciśnienia tętniczego, a także: chorób zwyrodnieniowych, reumatycznych, depresji czy łuszczycy.
  • terapie z zakresu medycyny komplementarnej, stanowiącej uzupełnienie leczenia z zastosowaniem medycyny naturalnej. Zabiegi mają na celu złagodzenie lub wyeliminowanie skutków ubocznych (m. in. bólów), powstałych np. na skutek leczenia onkologicznego.

Dodaj komentarz