
Czym jest presoterapia?
Popularność zabiegów medycyny estetycznej stale wzrasta. Jedną z usług cieszących się dużym zainteresowaniem jest bez wątpienia presoterapia nazywana również masażem kompresyjnym oraz masażem uciskowym. Taka metoda drenażu limfatycznego jest wykorzystywana również w fizjoterapii i kosmetyce. Na czym dokładnie polega, komu jest zalecany i jakie efekty można dzięki niemu uzyskać?
Na czym polega zabieg presoterapii?
Dobór odpowiednich zabiegów medycyny estetycznej powinien być uzależniony od potrzeb konkretnego pacjenta i uprzednio omówiony ze specjalistą. Jeśli chodzi o omawianą presoterapię, to jest świetnym uzupełnieniem endermologii lub innych zabiegów wysmuklających sylwetkę. Przebieg presoterapii składa się z kilku etapów. O tym, jak przebiega, porozmawialiśmy z pracownikiem gabinetu kosmetyki laserowej w Warszawie Studio Laser, który wyjaśnił:
– Zabieg presoterapii rozpoczyna się od dobrania specjalistycznych makiet i rękawów albo cienkich bandażów do drenażu, które następnie są zakładane na gołe ciało. Nasi pacjenci często decydują się na masaż kompresyjny nóg lub rąk, a czasami również pośladków, bioder oraz brzucha. Po przygotowaniu ciała przychodzi czas na ustawienie parametrów na urządzeniu do przeprowadzania presoterapii. Jego działanie polega na wywieraniu nacisku na poszczególne partie ciała poprzez sprężone powietrze.
Masaż limfatyczny, o którym mowa trwa około 35 minut i aby otrzymać satysfakcjonujące efekty, warto skorzystać z serii zabiegów. Ich celem jest stymulacja naczyń krwionośnych, a w efekcie odżywianie tkanek oraz pozbywanie się toksyn z organizmu.
Jakie są zalecenia do przeprowadzenia presoterapii?
Masaż kompresyjny to krótki zabieg, który pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty. Jeżeli chodzi o to, komu może się przydać najbardziej, to presoterapia jest zalecana:
- osobom zmagającym się z obrzękami limfatycznymi,
- osobom zmagającym się z obrzękami żylnymi,
- osobom walczącym z cellulitem i otyłością,
- osobom, które chcą zredukować blizny i zregenerować mięśnie po urazach,
- osobom z zaburzeniami krążenia krwi,
- osobom z zaburzeniami troficznymi skóry,
- osobom z zaburzeniami cyrkulacji chłonki.
Ponadto masaż uciskowy może być stosowany profilaktycznie, aby zapobiegać zatorom i zakrzepom. Przed wizytą u specjalisty warto zapoznać się z przeciwwskazaniami, do których należą między innymi ciąża, problemy z ciśnieniem, choroby skóry, guzy i nowotwory czy astma. Dodatkowo podczas wizyty przeprowadzany jest też szczegółowy wywiad, dzięki czemu zabieg jest w pełni bezpieczny.