• 10 maja 2022
jak leczyc zatoki

Leki na zatoki bez recepty – jakie wybrać?

Zapalenie zatok to uciążliwa dolegliwość, która charakteryzuje się przede wszystkim dokuczliwym bólem głowy, uciskiem, a także katarem, gorączką, ogólnym osłabieniem i rozdrażnieniem. Przypadłość ta znacznie obniża komfort życia, bywa że na długi czas, na szczęście wachlarz dostępnych w aptece metod zwalczania problemów z zatokami jest bardzo szeroki. Możemy dobrać leki wedle potrzeb i preferencji oraz zależnie od objawów, a do dyspozycji mamy tabletki bez recepty, spraye oraz krople do nosa. Na co więc najlepiej postawić, aby szybko i skutecznie pozbyć się objawów zapalenia zatok?

Tabletki bez recepty na zapalenie zatok

Skuteczne tabletki na zapalenie zatok które pomogą uporać się z bólem zatok powinny zawierać przede wszystkim substancję udrożniającą nos, czyli pseudoefedrynę. Zamiennie z pseudoefedryną stosowana jest fenylefryna i ma za zadanie obkurczać błonę śluzową nosa oraz naczynia krwionośne, niwelując odczucie ucisku i zatkanego nosa.
W przypadku bólu towarzyszącego innym dolegliwościom, najlepszym wyborem będą tabletki bez recepty, które oprócz wspomnianego składnika będą również zawierały ibuprofen lub paracetamol, działający przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Alergicy powinni wybierać preparaty zawierające cetyzynę i triplolidynę – substancje przeciwhistaminowe.

Tabletki bez recepty pomocne przy leczeniu zatok, mogą zawierać również kofeinę, która w naturalny sposób stymuluje organizm i pomaga odzyskać równowagę. Ma ona więc charakter wspomagający dochodzenie do zdrowia.

Spraye do nosa

W tej kategorii mamy do wyboru dwa typy leków: hipertoniczne roztwory wody mineralnej lub morskiej oraz sól fizjologiczną, a także aerozole, w których substancją czynną jest oksymatazolina lub ksylometazolina.
Pierwsza grupa sprawdzi się w początkowym stadium choroby i ma za zadanie przede wszystkim oczyścić śluzówkę z drobnoustrojów oraz zanieczyszczeń. Ponadto działa przeciwzapalnie i wspomaga regenerację błony śluzowej nosa i zatok. Istotną zaletą tego wariantu jest bezpieczeństwo stosowania oraz marginalne ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, dlatego mogą go stosować zarówno alergicy, jak i kobiety w ciąży.

Zadaniem aerozoli jest rozrzedzenie i usunięcie wydzieliny, a także zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Substancje zawarte w aerozolach przynoszą wprawdzie ulgę w dolegliwościach, trzeba jednak pamiętać, aby zachować umiar w ich stosowaniu, ponieważ nadużywane doprowadzą do zmian śluzówki nosa i mogą się przyczynić do pogorszenia objawów.

Krople do nosa

Poza wcześniej wspomnianymi ksylometazoliną i oksymetazoliną, krople do nosa dostępne bez recepty mogą również posiadać w składzie olejki eteryczne, wspomagające odetkanie nosa i zatok. Podobnie jak spraye, krople mają za zadanie oczyścić nos i zatoki z zalegającej wydzieliny i ułatwić oddychanie, jednak różnią się sposobem dawkowania, który w przypadku kropli jest bardziej precyzyjny. Krople do nosa mogą również zawierać substancje nawilżające i zmniejszające podrażnienie śluzówki.

W aptekach znajdziemy ogromny wybór preparatów wspomagających walkę z objawami zapalenia zatok, które powinniśmy dobierać zawsze w porozumieniu z farmaceutą lub lekarzem i zależnie od stopnia nasilenia towarzyszących objawów. Tabletki bez recepty pomogą na nasilone dolegliwości, zwłaszcza bólowe i gorączkę, natomiast preparaty podawane bezpośrednio na błonę śluzową, ułatwią oddychanie, pomagając w usunięciu zalegającej wydzieliny i obkurczeniu śluzówki. Istotne jest, aby unikać długotrwałego stosowania leków na własną rękę i w przypadku utrzymywania się objawów, zasięgnąć porady lekarza.

Dodaj komentarz