Przyczyny występowania infekcji pochwy. Jak im zapobiegać
Świąd, pieczenie, upławy to jedne z najczęstszych objawów, które wskazują na infekcję intymną. Zakażenia pochwy nie tylko powodują znaczny dyskomfort, ale także stanowią zagrożenie dla zdrowia, bo brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do zakażeń układu moczowego, a także powodować inne komplikacje. Co jest najczęstszą przyczyną infekcji pochwy? W jaki sposób przeciwdziałać zakażeniom? Podpowiadamy.
Jakie są częste przyczyny infekcji pochwy?
Kobieca budowa anatomiczna sprzyja zakażeniom pochwy m.in. drobnoustrojami, które naturalnie bytują w okolicy odbytu. Jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń pochwy u dziewczynek i dorosłych kobiet jest nieprawidłowa technika mycia okolic intymnych oraz podcierania się po oddaniu moczu lub stolca. Trzeba pamiętać, aby podcierać się i podmywać od przodu ku tyłowi, co zapobiega przeniesieniu drobnoustrojów z okolicy odbytu na srom, skąd mogą łatwo przeniknąć do pochwy i cewki moczowej. Objawy wskazujące na infekcję intymną są wskazaniem do wykonania specjalistycznych badań, do których zaliczamy badanie czystości pochwy.
Inne przyczyny infekcji pochwy to m.in.:
- noszenie obcisłej bielizny i odzieży ze sztucznych włókien, które uniemożliwiają skórze oddychanie i nasilają pocenie,
- zapominanie o codziennej higienie intymnej,
- noszenie przez 24 godziny na dobę wkładek higienicznych,
- zbyt rzadkie zmienianie podpasek,
- stosowanie niewłaściwie dopasowanych do potrzeb okolicy intymnej kosmetyków myjących (mydło, żele pod prysznic),
- stosowanie antybiotyków,
- zaburzenia odporności organizmu,
- zmiany hormonalne w przebiegu ciąży oraz schorzeń endokrynologicznych,
- korzystanie z nieświeżych ręczników podczas osuszania okolic intymnych,
- korzystanie z cudzego ręcznika,
- ryzykowne kontakty seksualne bez zabezpieczenia,
- stosowanie żeli plemnikobójczych oraz alergizujących prezerwatyw i podrażniających śluzówkę i zaburzających pH pochwy lubrykantów.
Jeżeli odczuwamy świąd, pieczenie, parcie na pęcherz oraz pojawiają się upławy, to trzeba jak najszybciej skonsultować te objawy z ginekologiem. Badanie czystości pochwy, które pozwoli ocenić, czy pojawiły się patologiczne zmiany, można wykonać np. w prywatnym gabinecie ginekologicznym dr n. med. Anny Kluz-Kowal w Białymstoku.
Ważne! Stosowanie na własną rękę dostępnych bez recepty leków na bakteryjne, grzybicze i mieszane infekcje intymne może przynieść więcej szkody niż pożytku. Choć usuwają one nieprzyjemne objawy, to często jedynie chwilowo leczą zakażenie, które po niedługim czasie nawraca, powodując zagrożenie dla zdrowia narządów układu rozrodczego oraz układu moczowego.
Jak uniknąć infekcji pochwy?
Aby uniknąć infekcji pochwy o różnym podłożu, trzeba przede wszystkim wyeliminować czynniki ryzyka, pamiętając o codziennej higienie intymnej, do której przeznaczone są specjalistyczne kosmetyki o prawidłowym pH.
Co więcej, trzeba unikać noszenia obcisłej bielizny i odzieży ze sztucznych włókien, prawidłowo się podcierać i pamiętać o stosowaniu diety bogatej w naturalne probiotyki i prebiotyki. Niezbędne jest również unikanie przygodnych kontaktów seksualnych, a także pamiętanie o częstej zmianie wkładek higienicznych oraz podpasek. Nie mniej ważne w celu uniknięcia infekcji pochwy jest stosowanie odpowiednich prezerwatyw oraz lubrykantów, które nie zawierają podrażniających błonę śluzową związków np. sztucznych barwników i substancji zapachowych.