• 21 listopada 2022
zaburzenia neurologiczne u dzieci

Najczęstsze zaburzenia neurologiczne u dzieci

Choroby pojawiają się bez zapowiedzi – nikt ich nie planuje i z reguły nikt się ich nie spodziewa. Niestety czasem dotykają one nawet najmłodszych. Jedną z grup dolegliwości są schorzenia neurologiczne. Z którymi z nich najczęściej zmagają się dzieci? Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na temat zaburzeń neurologicznych oraz sposobów rozpoznawania ich.

Jakie zaburzenia neurologiczne spotykają najczęściej dzieci?

Dzieci mogą zachorować w różnym wieku, a czasem rodzą się z danym zaburzeniem. Jednym z najczęstszych problemów jest padaczka. Objawia się ona napadami, które mogą przyjmować odmienne formy – nie zawsze pojawiają się drgawki, ale często tak jest, zwykle towarzyszy im wówczas utrata świadomości. Neurolog dziecięcy może stwierdzić również jedną z chorób układu nerwowego. Należą do nich między innymi przepuklina czy wodogłowie. Niestety mogą pojawić się nawet nowotwory. Uwagi wymagają także wszelkie nerwice dziecięce. Maluch może mieć problem z kontrolowaniem emocji, co nie będzie wówczas zależne od niego. Interwencja lekarska jest bardzo ważna, gdyż zignorowanie dolegliwości może doprowadzić do ich pogłębienia, przez co w przyszłości trudniej będzie sobie z nimi poradzić.

Jak rozpoznać zaburzenia neurologiczne u dzieci?

Najmłodsze dzieci nie potrafią same zasygnalizować, że coś jest nie w porządku, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na niepokojące sygnały. Wśród nich można wymienić opóźniony rozwój mowy, osłabione mięśnie czy tiki i drgawki. W takich sytuacjach maluchy też często nie przekręcają się na boki lub nie reagują na bodźce takie jak głos rodzica. W przypadku starszych dzieci niepokojące mogą być problemy z koncentracją i jąkanie się. Sygnałem alarmującym powinno też być moczenie się w nocy. Objawy tego typu lepiej skonsultować ze specjalistą. Neurologią dziecięcą zajmują się ośrodki takie jak Klinika „Zdrowe Dziecko”. Trzeba pamiętać o tym, że wczesna reakcja znacznie ułatwi ewentualne leczenie. Niektóre z wymienionych objawów nie świadczą o chorobie, jednak lepiej to sprawdzić, aby w razie potrzeby móc jak najszybciej pomóc maluchowi. Warto korzystać z usług zaufanych specjalistów, tak aby mieć większą gwarancję co do trafności postawionej przez nich diagnozy.

Dodaj komentarz