• 24 października 2022
pexels towfiqu barbhuiya 8600447

Badania krwi – jak często je wykonywać?

Chcąc długo cieszyć się zdrowiem, jak również odpowiednią kondycją fizyczną, zdecydowanie powinniśmy postawić na profilaktykę i częściej się badać. Jednym z podstawowych badań, które oczywiście da dobre efekty i pozwoli określić, jaka jest kondycja naszego organizmu, są badania krwi. Wykonywane przynajmniej raz w roku sprawią, że będzie szansa na wczesne wykrycie choroby.

Kiedy powinniśmy się zdecydować na badanie krwi?

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, jak istotną rolę pełni profilaktyka. Jeśli czujemy, że coś nam dolega, odczuwamy dolegliwości, nasza forma spada, szybko tracimy wagę, nie powinniśmy zwlekać z pójściem do lekarza pierwszego kontaktu.

Badania krwi, które zleca lekarz POZ, mogą mieć różny zakres, który uzależniony jest od tego jakie informacje uzyska lekarz podczas wywiadu z pacjentem. Jak często powinniśmy takie badania wykonywać? Okazuje się, że podstawową morfologię powinniśmy wykonać przynajmniej raz w roku. Bardziej skomplikowany, szerszy zakres badania wykonujemy po prostu wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Jak przygotować się do badania krwi?

Badanie krwi odbywa się rano, więc powinniśmy w tym czasie udać się do przychodni POZ, do gabinetu zabiegowego. Istotnym czynnikiem, który na pewno wpłynie na wynik badania (będzie po prostu dokładne) jest to, aby na badaniu pojawić się na czczo. Oznacza to, że rano nie powinniśmy spożywać śniadania, pić kawy czy herbaty, soków, napojów gazowanych. Może to negatywnie wpłynąć na wynik badania i utrudnić postawienie diagnozy.

Ostatni posiłek powinniśmy zjeść przynajmniej 8 godzin wcześniej.

Co dają badania krwi?

Badania krwi są bardzo ważne, gdyż to dzięki wynikom będziemy mogli sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi, a w sytuacji, gdy wyniki są niepokojące (na przykład OB czy cholesterol), podjąć odpowiednie działanie. Lekarz pierwszego kontaktu będzie mógł postawić diagnozę lub nas skierować chociażby do lekarza specjalisty, w celu objęcia bardziej szczegółową opieką.

Dodaj komentarz