• 11 czerwca 2023
alergia oczu

Mamo, oczy mnie swędzą! Uważaj, to może być alergia.

Co zrobić, gdy problem dotyka najmłodszych, jak wytłumaczyć dziecku, że musi opanować pokusę drapania? Dowiedz się, czym może być spowodowane swędzenie oczu i jak przynieść natychmiastową ulgę maluszkowi.

Mamo, moje oczy!

U dzieci bardzo łatwo dochodzi do infekcji oczu, trudno wytłumaczyć im, by nie dotykały, a tym samym nie przenosiły drobnoustrojów. Nieprzyjemne uczucie mogą wywoływać wirusy, bakterie, grzyby oraz bardzo często alergeny. Jeśli zauważysz, że Twoja pociecha często pociera oczy i skarży się na uczucie swędzenia, należy zwrócić baczną uwagę na objawy współtowarzyszące. Jeżeli nie są to dolegliwości typowe dla przeziębienia (np. gorączka), zapalenia zatok (gęsta wydzielina z nosa) czy ucha (silny, pulsujący ból), to najprawdopodobniej przyczyną jest alergia. Natomiast swędzenie okolic oczu to nieprawidłowa reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Zwykle objawia się także kichaniem, wodnistym katarem, kaszlem, a nawet wysypką. Wszelkie niepokojące symptomy należy skonsultować z lekarzem, który po przeprowadzonym wywiadzie medycznym oraz badaniu, będzie mógł stwierdzić czy źródłem problemów jest alergia, zaleci także właściwe postępowanie.

Mamo, dlaczego to tak swędzi?

To, jak długo się utrzymuje i jak intensywny jest stan zapalny wywołany przez czynniki zewnętrzne, zależy od rodzaju alergenu. Może przybierać trzy różne formy:

  • okresową – objawy pojawiają się w określonym czasie w ciągu roku, zazwyczaj w okolicach wiosny – zwykle jest to uczulenie na pyłki roślin,
  • napadową – reakcja następuje nagle, po bezpośrednim kontakcie z alergenem i mija w przeciągu doby lub dwóch, np. po głaskaniu zwierząt,
  • przewlekłą – alergia pojawia się stale, występuje całorocznie – wiąże się z uczuleniem na takie czynniki, jak np. kurz i pleśń.

Najczęściej mamy do czynienia z nieprawidłową reakcję organizmu na pyłki (głównie traw lub drzew, takich jak brzoza czy olcha). Alergen może dostać się do obu oczu, dlatego też objawy będą dotyczyć zarówno oka prawego, jak i lewego. Inaczej jest w przypadku uczulenia na sierść zwierząt. W tym przypadku swędzenie może dotyczyć tylko jednego oka które miało kontakt z czynnikiem alergizującym.

Odpowiednia reakcja i zdiagnozowanie problemu są bardzo ważne, by zniwelować nieprzyjemne objawy i nie doprowadzić do zapalenia spojówek, a nawet poważniejszych problemów ze wzrokiem.

Mamo, zrób coś!

Skuteczna walka z alergią polega przede wszystkim na prawidłowym wskazaniu alergenów za pomocą specjalistycznych testów, a następnie unikaniu czynników drażniących. Niezbędnym krokiem, jest udanie się z dzieckiem do lekarza, który dzięki badaniom zdiagnozuje przyczyny alergii, a także zaordynuje dalsze leczenie. Jednak, gdy dojdzie już do reakcji alergicznej, która w znacznym stopniu atakuje oczy, powodując ich swędzenie, pieczenie, a nawet łzawienie, trzeba działać natychmiastowo, by bezzwłocznie przynieść ulgę.

Posiadanie niezawodnej pomocy w domowej apteczce, jest konieczne, zwłaszcza w przypadku dzieci, które nie mogąc powstrzymać tarcia, tylko zaostrzają przebieg alergii. W takiej sytuacji wsparciem każdej mamy będą krople do oczu, niezbędnik dla każdego małego alergika. Ważne, by w przypadku dzieci zadbać o naturalny skład bez konserwantów, który wspomoże leczenie, zapobiegnie przykrym objawom, złagodzi podrażnienia i przyspieszy regenerację. Dobrym wyborem jest Ektin, innowacyjne krople do oczu, dostępne bez recepty, zawierające naturalną cząsteczkę Ectoin® (mającą działanie ochronne) oraz kwas hialuronowy (poprawiający komfort). Składniki te dodatkowo stworzą naturalną, ochronną tarczę, która zabezpieczy oko dziecka przed wniknięciem alergenów.

Dodaj komentarz