• 17 stycznia 2023
dbanie o zeby

Jak prawidłowo dbać o nadwrażliwe zęby?

Wiele osób cierpi na nadwrażliwość zębów – jedno z najpowszechniejszych schorzeń stomatologicznych. Objawia się ona przeszywającym, bardzo silnym bólem zęba przy spożywaniu różnych potraw (zarówno ciepłych, jak i zimnych). Nadwrażliwość zębów – na szczęście – da się skutecznie leczyć.

Najważniejsze przyczyny nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów ma wiele przyczyn. Należą do nich poważne choroby dziąseł czy uszkodzenie szkliwa na uzębieniu (np. w wyniku bruksizmu, wad zgryzu, częstymi wymiotami). Jeśli wybielamy zęby zbyt silnymi, ściernymi pastami lub bardzo twardymi szczoteczkami, również istnieje spore prawdopodobieństwo, że pojawi się u nas nadwrażliwość uzębienia. Ważne jest także dieta – spożywaniu zbyt wielu napojów gazowanych i energetyków, kwaśnych potraw, cytrusów powoduje, że zęby stają się coraz słabsze.

Nadwrażliwość zębów a prawidłowa pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja nadwrażliwych zębów składa się z kilku etapów – działań leczniczych i profilaktyki. Przede wszystkim należy udać się do gabinetu dentystycznego, który zajmuje się stomatologią zachowawczą, i wyeliminować wszystkie choroby dziąseł. W skład profilaktyki wchodzi:

  • rezygnacja z wybielania zębów domowymi sposobami,
  • rezygnacja z kwaśnych napojów gazowanych,
  • rezygnacja ze słodkich i kwaśnych przekąsek,
  • zmiana produktów do pielęgnacji jamy ustnej (warto zainwestować w pastę do mycia wrażliwych zębów oraz szczoteczkę z miękkim włosiem),
  • stosowanie płukanek wzmacniających zęby (np. preparaty z hydroksyapatytem i fluorem) i przeznaczonych do zębów wrażliwych,
  • regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych,
  • szczotkowanie zębów ruchami wymiatającymi (od linii dziąsła do korony zęba),
  • codzienne mycie zębów (dwa razy dziennie)

Nie należy także zapominać o regularnych wizytach u dobrego dentysty. Stomatolodzy z kliniki stomatologicznej ES DENTICA z Tych poradzą sobie z tradycyjnymi działaniami, czyli usunięciem próchnicy i kamienia nazębnego, kontrolą szczelności wypełnień plombowych.

Jak dbać o nadwrażliwe zęby u dzieci?

W przypadku dzieci powyżej 6 roku życia można stosować domowe leczenie nadwrażliwości zębów. Nakłada się wtedy specjalne żele, płyny do płukania jamy ustnej (1 lub 2 razy dziennie) i adekwatne pasty do zębów.

Dodaj komentarz