• 17 stycznia 2023
implanty zebowe

Czym się różnią implanty zębowe od protez stomatologicznych?

Implanty zębowe i protezy stomatologiczne są bardzo często wykorzystywane przy leczeniu ubytków w uzębieniu. Należy jednak pamiętać, że obie te metody znacznie się od siebie różnią. Dowiedz się więcej na ich temat i wybierz taki sposób leczenia, który najbardziej będzie odpowiadał twoim potrzebom i możliwościom.

Leczenie ubytków w uzębieniu

Ubytki w uzębieniu przez wielu pacjentów postrzegane są przede wszystkim jako bardzo wstydliwy problem natury estetycznej. Specjaliści z Centrum Stomatologii ELLMED z Kórnika pod Poznaniem przypominają jednak, że niekompletne uzębienie może być także przyczyną poważniejszych problemów, takich jak rozchwianie pozostałych zębów w łuku, kłopoty ze spożywaniem posiłków, pojawianie się diastem czy uciążliwe bóle głowy. Jest to zatem coś, czego absolutnie nie można lekceważyć, a ubytki w uzębieniu należy uzupełnić tak szybko, jak tylko się da. Wśród najbardziej popularnych metod leczenia wymienia się przede wszystkim zastosowanie implantów zębowych i protez stomatologicznych.

Implanty zębowe i protezy – najważniejsze różnice

Ruchome protezy stomatologiczne wciąż należą do najbardziej popularnych rozwiązań. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie muszą one na stałe znajdować się w jamie ustnej i można je samodzielnie zdejmować. Są także stosunkowo tanie, łatwo dostępne i nie wymagają inwazyjnego leczenia. Niestety mają też wady. Nie zapobiegają zanikowi kości i mogą powodować częsty dyskomfort w użytkowaniu, m.in. nie zapewniają pełnej swobody żucia. Na rynku są także dostępne tzw. protezy stałe, czyli np. korony, mosty i licówki. Mocowane są one do elementów kostnych w jamie ustnej lub elementów zębów własnych pacjenta, a ich samodzielnie usunięcie jest niemożliwe.

Coraz większą popularnością cieszy się inna metoda leczenia, mianowicie implantologia. Implanty zębowe w Poznaniu i innych miastach Polski są już obecnie bardzo łatwo dostępne.  Wielką zaletą takiej formy uzupełniania braków w uzębieniu jest to, że implanty są bardzo zbliżone do naturalnych zębów. Umożliwiają normalne przeżuwanie, mówienie i uśmiechanie się. Co więcej, są one również znacznie trwalsze od protez zębowych. Niemniej jednak jest to rozwiązanie stosunkowo drogie i wymagające długotrwałego leczenia, które trwa zwykle 2-3 miesiące.

Dodaj komentarz