• 25 stycznia 2023
bol karku

Dlaczego warto skorzystać z rehabilitacji przy bólu karku?

Siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta i zbyt mało ruchu powodują, że coraz większa liczba osób skarży się na bóle kręgosłupa. Na szczęście, masażyści i fizjoterapeuci mają do dyspozycji wiele różnych metod leczniczych, które pozwalają przywrócić pacjentom pełną sprawność ruchową i zniwelować dolegliwości bólowe. Piszemy, co można zrobić w przypadku bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Skąd bierze się ból karku?

Ból karku może mieć wiele różnych przyczyn, a postawienie trafnej diagnozy jest możliwe wyłącznie po wykonaniu bezpośredniego badania przez specjalistę. Co ciekawe, źródło problemu nierzadko tkwi w zupełnie innym miejscu, niż mogłoby się wydawać i często nie jest to obszar, gdzie pojawia się ból. Warto wiedzieć, że urazy, nadwyrężenia i zwyrodnienia zwykle biorą się z nadmiernego napięcia oraz stresu. Stale napięte mięśnie uciskają różne nerwy, powodując odczuwanie bólu. Przyczyną bólu karku może być również niewłaściwa pozycja podczas spania czy zwyczajne “przewianie”.

Rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zniwelowanie dolegliwości bólowych i rozluźnienie mięśni jest masaż. Istnieje wiele różnych technik masażu, w zależności od tego czy zależy nam na ogólnej relaksacji czy też większej koncentracji na wybranym obszarze ciała. Oprócz tego, do innych skutecznych metod rehabilitacyjnych można zaliczyć np.:

  • fizykoterapię (działającą w oparciu o czynniki fizyczne, jak np. światło, laser, ultradźwięki);
  • kinezyterapię (metodę wykorzystującą ruch jako środek leczniczy);
  • terapię manualną (polegającą na zastosowaniu specjalnych chwytów i manipulacji przez terapeutę).

Gdzie umówić się na wizytę?

Obecnie w Polsce pojawia się coraz więcej gabinetów rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych. Przybywa również ekspertów od różnorodnych technik masażu. Szukając dobrego specjalisty, warto kierować się nie tylko jego wykształceniem, ale także metodami pracy. Dobrze jest też sprawdzić opinie w sieci i w mediach społecznościowych. Wielu rehabilitantów oferuje również wizyty domowe. W Krakowie jedną z polecanych firm jest Specjalistyczny Gabinet Rehabilitacji Medycznej prowadzony przez lekarza specjalistę rehabilitacji medycznej Ryszarda Gabryś.

Dodaj komentarz