Holter ciśnieniowy – kiedy się go stosuje?
Badanie holterem ciśnieniowym jest jednym z najpopularniejszych badań kardiologicznych. Polega na automatycznym monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi przez całą dobę. Kto powinien wykonać badanie holterem ciśnieniowym? Jakie są wskazania i jak się przygotować do badania?
Nadciśnienie tętnicze to niebezpieczna choroba, która może prowadzić do poważnych powikłań sercowo-naczyniowych. Dlatego też tak ważne jest, aby w porę ją zdiagnozować. Kiedy pomiar ciśnienia w gabinecie lekarskim staje się nie wystarczające, wówczas pomocny będzie holter ciśnieniowy w Katowicach.
Na czym polega badanie holterem ciśnieniowym?
Dzięki holterowi ciśnieniowemu, można wykonać dokładne pomiary wartości ciśnienia, w trakcie normalnego, codziennego funkcjonowania. Badanie pozwala na stworzenie dobowego profilu ciśnienia, a co za tym idzie ułatwia wdrożenie leczenia.
Holter ekg w Katowicach to badanie, które jest bezstresowe, gdyż wykonuje się je poza kliniką czy szpitalem. Lekarz kardiolog zakłada pacjentowi zestaw do mierzenia ciśnienia, składający się z rejestratora i mankietu. Czas badania wynosi 24 godziny. Holter ekg dokonuje około 70 pomiarów ciśnienia i tętna. Uzyskane wyniki są analizowane kardiologa, który zleca odpowiednie leki i dobiera och dawke indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Jak przygotować się do badania holterem ciśnieniowym?
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Dobrze jest założyć koszulkę z krótkim rękawkiem, co ułatwi założenie mankietu mierzącego ciśnienie. Podczas badania, pacjent powinien normalnie funkcjonować. Należy pamiętać, by urządzenia nie narażać na kontakt z wodą i wilgocią.
Kardiolog zleca specjalistyczne badanie, kiedy tradycyjny pomiar ciśnienia w gabinecie lekarskim odbiega od pomiarów dobowych. Pomoże to zbadać efekty leczenia nadciśnienia tętniczego. Nie ma przeciwwskazań do wykonywania badania za pomocą holtera ciśnieniowego.
Nadciśnienie tętnicze to kolejna choroba cywilizacyjna, która powinna znaleźć się pod stałą kontrolą lekarza. To ważne, by jak najwcześniej znaleźć przyczynę choroby i wdrożyć leczenie.