• 26 lipca 2022
pexels pixabay 247314

Co przyniesie nam ulgę w rwie kulszowej?

Rwa kulszowa potrafi zaatakować nagle i bardzo mocno. Każdy, kto przynajmniej raz w życiu się z nią spotkał i na nią cierpiał, ten doskonale wie, że nie takiego bólu nie da się pomylić z niczym innym. Gdy dopada nas tego rodzaju dolegliwość, powinniśmy podjąć działania, które będą zmierzać do pozbycia się problemów. Niestety często nie unikniemy wizyty u lekarza specjalisty i podania specjalnych środków przeciwbólowych.

Pracując, wykonując różnego rodzaju czynności, jak również trenując, możemy być narażeni na różnego rodzaju kontuzje i przeciążenia organizmu. Wśród niestety bardzo popularnych jest tak zwana rwa kulszowa, która jest typowym podrażnieniem nerwu kulszowego (najdłuższego nerwu w ciele człowieka).

Występujące bardzo szybko dolegliwości sugerują, że nastąpił ucisk na nerw. Efektem tego jest przenikający, męczący i dokuczający ból, który przebiega wzdłuż kończyny: od lędźwi i pośladków, aż do łydek i stóp. W zależności od intensywności takiego ucisku, mogą występować także objawy neurologiczne. Szczególnie sprawa dotyczy zaburzeń czucia, ograniczenie sił mięśniowych czy osłabienia jednej z kończyn. Występuje również powłóczenie stopą podczas chodzenia.

Co zrobić, gdy rwa kulszowa zaatakuje?

Przede wszystkim nie powinniśmy panikować, choć wiele osób z doświadczenia wie, że wcale nie jest to łatwe zadanie. Jeżeli mamy taką możliwość, zdecydowanie jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. W pierwszych chwilach zdecydowanie warto się oszczędzać, nie nadwyrężać swojego organizmu, jak również szybko przyjąć leki przeciwbólowe. Bardzo dobrze sprawdzą się również przeciwbólowe plastry. Warto skorzystać również z relaksacyjnych kąpieli.

Jak leczyć rwę kulszową?

Zdecydowanie warto podejmować działania, które pomogą nam uniknąć takiego stanu rzeczy, jak również poprawić mechanikę naszego kręgosłupa. Aktywność fizyczna, wzmocnienie mięśni, rozciąganie ciała, uprawianie sportu – to wszystko na pewno nam pomoże.

Jeżeli nasz stan nie jest ciężki i nie wymaga domięśniowego podania leków, odbywania wizyt lekarskich, możemy się leczyć we własnym zakresie. Skuteczne metody to odpoczynek, maksymalne odciążenie kręgosłupa, leżenie na twardej powierzchni, jak również odpowiednie rozgrzanie bolących miejsc. W aptece możemy kupić maści rozgrzewające i przeciwbólowe, jak również specjalne plastry, które mają takie same właściwości. Nieoceniony może okazać się profesjonalnie wykonany masaż, który rozluźni mięśnie.

Dodaj komentarz