Czym charakteryzują się cieplarki laboratoryjne z chłodzeniem?
Prowadzenie badań laboratoryjnych nie może obejść się bez zastosowania specjalistycznego sprzętu, zapewniającego optymalne warunki, gwarantujące uzyskanie miarodajnych i dokładnych wyników. Wśród ich wielu różnorodnych rodzajów wyróżnić można natomiast między innymi cieplarki laboratoryjne z chłodzeniem. Czym one wobec tego są, jak działają i jakie jest ich zastosowanie?
Czym jest cieplarka laboratoryjna z chłodzeniem?
Cieplarki laboratoryjne z chłodzeniem określane także inkubatorami są urządzeniami, które zapewniają optymalną temperaturę do przeprowadzania badań laboratoryjnych. Stosowane są one podczas badań i doświadczeń wymagających zarówno niższej, jak i wyższej temperatury od tej panującego w otoczeniu, a także podczas suszenia oraz wygrzewania. Nowoczesne cieplarki laboratoryjne z chłodzeniem wyposażone są w wymuszony obieg powietrza oraz zabezpieczenia chroniące przed niekontrolowaną zmianą temperatur. Ich budowa opiera się natomiast zazwyczaj na tej samej zasadzie. Składają się one więc między innymi z:
- komory zewnętrznej
- półek umieszczonych w zamykanej komorze,
- pojedynczych lub podwójnych drzwiczek,
- panelu sterowania,
- termistorów,
- układów odpowiedzialnych za podtrzymywanie temperatury.
W jakie funkcje wyposażone są cieplarki z chłodzeniem?
Cieplarki laboratoryjne z chłodzeniem wyposażone są w wiele funkcji ułatwiających pracę z ich wykorzystaniem. Na przykładzie modelu dostępnego w ofercie producenta sprzętu laboratoryjnego Wamed wyróżnić wśród nich można więc:
- precyzyjny nastaw temperatury z dokładnością do 0,1 stopnia Celsjusza,
- dokładną stabilizację temperatury,
- możliwość definiowania programów,
- niezależne od sterowania zabezpieczenia przed przekroczeniem temperatury zakresu pracy,
- możliwość podglądu wyznaczonych parametrów pracy,
- możliwość pracy ciągłej.
Zastosowanie inkubatorów mikrobiologicznych
Inkubatory mikrobiologiczne z chłodzeniem stosowane są w laboratoriach przede wszystkim do hodowania próbek różnorodnych mikroorganizmów, będących między innymi bakteriami, grzybami czy komórkami. Dzięki funkcji chłodzenia umożliwiają one także przeprowadzanie testów laboratoryjnych wymagających zmiennych temperatur. Wszystko za sprawą tego, że oprócz ogrzewania i suszenia gwarantują także możliwość szybkiego obniżenia temperatury.