• 2 stycznia 2023
biopsja kosmowki

Czym jest biopsja kosmówki (trofoblastu)?

W czasie ciąży kobieta jest poddawana licznym badaniom mającym na celu dokładny monitoring zdrowia mamy i dziecka znajdującego się w jej łonie. Wiele z nich należy do standardowej opieki prenatalnej, a inne są wykonywane w związku z obciążonym wywiadem lub nieprawidłowymi wynikami. Jednym z takich badań jest biopsja kosmówki. Jak wygląda i jakie są wskazania do jej przeprowadzenia u ciężarnej? Poniżej znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Jak przebiega biopsja kosmówki?

Biopsja trofoblastu (CVS) to badanie obejmujące niewielki fragment kosmówki, czyli błony otaczającej rozwijający się płód. W trakcie zabiegu lekarz pobiera wycinek błony, który następnie jest poddawany badaniom histopatologicznym. Celem badania jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie trofoblastu, czyli aberracji chromosomowych, które mogą wskazywać na obecność wad rozwojowych dziecka.  Takie badanie oferuje m.in. Klinika Ginekologiczna Centrum Medyczne MAMI w Rzeszowie. Może ono być wykonane przez powłoki brzuszne za pomocą igły lub przez pochwę z użyciem cienkiego cewnika ssącego. Podczas badania wykorzystywany jest ultrasonograf, dzięki któremu zapewnione jest bezpieczeństwo matki i dziecka.

Wskazania do przeprowadzenia badania kosmówki

Podstawowymi przesłankami do biopsji kosmówki są nieprawidłowe wyniki USG. Badanie wykonuje się u ciężarnych powyżej 35. roku życia, ponieważ w tym wieku rośnie ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. W ten sposób można wykryć wiele chorób, m.in. zespół Downa, zespół Turnera, zespół Edwardsa, zespół Patau, zanik mięśni, niedokrwistość sierpowatą, mukowiscydozę lub hemofilię. Badanie wykonywane jest w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak przygotować się do badania?

Czy do biopsji kosmówki trzeba się specjalnie przygotować? Przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy. Cały zabieg trwa kilkanaście minut i przebiega w miejscowym znieczuleniu. Odczucia kobiet porównywane są do lekkiego dyskomfortu, który występuje w czasie pobierania materiału do cytologii (gdy badanie odbywa się przez pochwę) lub do bólu towarzyszącego miesiączce. Biopsja kosmówki jest inwazyjnym badaniem prenatalnym przeprowadzanym na początkowym etapie ciąży. Wykonuje się je wtedy, gdy istnieje uzasadnione podejrzenie występowania chorób genetycznych u płodu.

Dodaj komentarz