• 14 września 2022
leczenie ciesni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka – diagnostyka, przyczyny i leczenie

Zespół cieśni nadgarstka to dokuczliwe schorzenie, które najczęściej objawia się po około trzydziestym roku życia lub po skończeniu pięćdziesięciu lat. Powodem pojawienia się stanu chorobowego jest permanentny ucisk nerwu pośrodkowego znajdującego się w kanale nadgarstka. Objawy związane z chorobą występują w obrębie ręki, którą wykonujemy najwięcej czynności. Jak rozpoznać tę zmianę chorobową i jak ją leczyć?

Zespół cieśni nadgarstka to coraz częściej występująca choroba, która wymaga specjalistycznego leczenia. Jednym ze sposobów jest hydrodekompresja, którą można wykonać m.in. w przychodni Dobra Diagnostyka. Jest to aktualnie jedna z najpopularniejszych nieinwazyjnych metod rekonwalescencyjnych.

Główne formy diagnostyki w kierunku tej dolegliwości to:

  • wywiad z pacjentem – podczas którego lekarz szczegółowo obejrzy chorą część ciała oraz przeprowadzi rozmowę z pacjentem na temat objawów oraz ich częstotliwości występowania,
  • wykonanie testów Phalena i Tinela,
  • badania obrazowe takie jak EMG (elektromiografia), rezonans magnetyczny lub USG, które lekarz zleci bądź wykona, aby potwierdzić diagnozę.

Jakie są główne przyczyny choroby?

Częstym  powodem pojawienia się cieśni nadgarstka są choroby współistniejące lub źle leczone wcześniejsze urazy i kontuzje. Szczególnie narażone są osoby z:

  • chorobami reumatycznymi, w tym ze zwyrodnieniem stawów, zapaleniem ścięgna, RZS,
  • cukrzycą, dną moczanową,
  • objawem Raynauda,
  • nieprawidłowo funkcjonującą gospodarką hormonalną spowodowaną m.in. niedoczynnością tarczycy, wejściem w okres menopauzy lub ciążą.

Na tego typu schorzenia podatne są również osoby, które regularnie i przez długi czas wykonują monotonne ruchy lub spędzają wiele godzin w jednej pozycji. Jak twierdzi specjalista pracujący w przychodni Dobra Diagnostyka: Z problemami związanymi z cieśnią nadgarstka najczęściej zwracają się do nas pacjenci z takich grup zawodowych jak: graficy i programiści komputerowi, pracownicy biur i urzędów, muzycy, kelnerzy i kierowcy.

W jaki sposób można wyleczyć zespół cieśni nadgarstka?

Metoda leczenia uzależniona jest od stadium choroby. Często pacjenci zgłaszają się do lekarza po pomoc, dopiero wówczas, gdy schorzenie znacznie już utrudnia wykonywanie pracy i negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Jeśli choroba jest w stanie początkowym, wówczas najczęściej wystarcza leczenie doustne poprzez przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Wskazane są również zabiegi z zakresu fizykoterapii, takie jak m.in. krioterapia oraz terapia ultradźwiękowa.

W przypadku bardziej zaawansowanej choroby jednym ze sposobów jej wyleczenia jest operacja techniką otwartą lub przy użyciu metod nieinwazyjnych. Bardzo popularnym rozwiązaniem, które może przynieść pożądane rezultaty, jest wspomniana wcześniej hydrodekompresja jako alternatywa dla operacji. Co ważne po przebytym zabiegu rekonwalescencja nie jest wymagana.  

 

 

Dodaj komentarz