• 17 sierpnia 2022
kiedy nalezy sie udac do psychiatry

Kiedy należy się udać do psychiatry?

Żyjemy w społeczeństwie, w którym wizyta u psychiatry wciąż wiąże się ze wstydem czy negatywną oceną otoczenia. To z kolei sprawia, że wiele osób zwleka ze zgłoszeniem się do specjalisty, na ogół kosztem pogarszającego się samopoczucia oraz ogromnego dyskomfortu. Lęk przed oceną nie jest jedynym czynnikiem, który sprawia, że ludzie rzadko zgłaszają się do psychiatry. Przyczyną bywa również niewielka świadomość, czym się on zajmuje i w jakich przypadkach pomaga. Dziś więc odpowiemy na pytanie: kiedy należy udać się do psychiatry?

Kiedy udać się do psychiatry?

Do psychiatry należy się udać, kiedy obserwujemy u siebie dłużej utrzymujące się zmiany nastroju. Często jest to przygnębienie, smutek, poczucie bezradności czy pustki. Bywa też na odwrót. U niektórych pojawia się podwyższony nastrój, nadpobudliwość, euforia czy duża impulsywność. Stany te nie zawsze muszą być intensywne. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na długość ich trwania czy regularność pojawiania się – jeśli nie są tymczasowe, należy umówić się na wizytę.

Do lekarza trzeba zgłosić się także w sytuacji dużego lęku, który uniemożliwia codziennego funkcjonowanie albo znacznie je utrudnia. Do gabinetu warto skierować się w przypadku obsesji, natrętnych myśli, problemów z kontrolowaniem swoich zachowań (zwłaszcza agresywnych) czy zmian w postrzeganiu świata lub samego siebie.

Psychiatra może również pomóc osobom, które opiekują się bądź przebywają z pacjentami z problemami psychicznymi. Specjalista będzie w stanie wytłumaczyć, na czym polega choroba, jak zachowywać się wobec takiego człowieka i jak interpretować jego reakcje.

Gdzie znaleźć psychiatrę?

Psychiatrzy pracują w różnych miejscach, najłatwiej znaleźć ich w:

  • szpitalach psychiatrycznych, gdzie prowadzone są wizyty dla pacjentów z zewnątrz,
  • poradniach psychiatrycznych, które zwykle działają na NFZ,
  • poradniach zdrowia psychicznego jak np. HARMONIA LUX MED,
  • prywatnych gabinetach, również online (wielu lekarzy oferuje możliwość wizyty zdalnej).

Decydując się na wizytę u psychiatry w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, należy liczyć się z dłuższym terminem oczekiwania. Z tego powodu wiele osób wybiera jednak wizytę prywatną, która często zapewnia im przy okazji większe poczucie prywatności.

Statystyki pokazują, że wizyta u psychiatry jest dla Polaków zdecydowanie bardziej stresująca w porównaniu do konsultacji z lekarzami innej specjalności. Nie warto jednak myśleć stereotypami. Psychiatra jest od tego, aby pomóc uporać się pacjentowi z uciążliwymi objawami. Aby leczenie było skuteczne, potrzebny jest jednak dialog z taką osobę i jej zaufanie. To dlatego specjaliści w większości przypadków mają na uwadze komfort i emocje pacjenta, który właśnie wszedł do ich gabinetu.

Dodaj komentarz