• 13 września 2022
jaki materac wybrac

Jaka wysokość materaca jest optymalna?

Wybór materaca powinien być odpowiednio przemyślany. Wszak to od niego zależy komfort, a także zdrowy odpoczynek dla całego ciała, jakie zapewnisz sobie w nocy. Decydując się na konkretny model, warto jednak wziąć pod uwagę nie tylko jego rozmiar i poziom twardości, ale też wysokość. Dzięki temu zagwarantujesz sobie stuprocentową wygodę podczas snu. Sprawdźmy zatem, jaka wysokość materaca jest optymalna!

Czy wysokość materaca ma duże znaczenie?

Wysokość materaca, a zatem jego grubość, ma związek z jego konstrukcją. Zależy ona przede wszystkim od wykorzystanych do produkcji materaca materiałów i ich ilości. W związku z tym grubsze materace najczęściej są wygodniejsze oraz cechują się wyższą jakością od cieńszych modeli. Zbyt cienki materac do sypialni, szczególnie dla osób o większej wadze, może być niewystarczający – przez uginający się pod ciężarem ciała materiał może być wyczuwalny niewygodny, twardy stelaż. Warto przy tym pamiętać, że z drugiej strony materac nie może być za wysoki. Zbyt grube warstwy uniemożliwią docenienie warstwowej budowy materaca i wcale nie zapewnią znacznie większego komfortu.

Jak dobrać optymalną wysokość materaca?

Materace występują w różnych wysokościach, a ich zakres różni się przede wszystkim od wypełnienia, jakie zostało w nich wykorzystane. Standardowe modele to materace:

  • nawierzchniowe – kilka centymetrów grubości (pamiętaj jednak, że są to materace przeznaczone do stosowania na materac główny w celu poprawy jego właściwości),
  • piankowe – 18-30 cm grubości (górną wartość mają głównie materace wielowarstwowe lub z wkładem sprężynowym),
  • sprężynowe kieszeniowe – 18-35 cm grubości,
  • hybrydowe – do 40 cm grubości (łączą one w sobie system sprężyn kieszeniowych z kilkoma warstwami pianki).

Grubość powinna być dobierana ze względu na wagę oraz ilość osób śpiących na materacu. Pod uwagę powinny być brane również indywidualne preferencje oraz uwarunkowania zdrowotne – materac musi zapewniać optymalne podparcie dla kręgosłupa i pozostałych części ciała.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Idealnego materaca powinieneś szukać przede wszystkim w ofercie renomowanych producentów, takich jak np. Nowoczesne Materace. Wówczas będziesz miał pewność, że kupowany produkt jest trwały, wykonany z najwyższej jakości komponentów i materiałów, a także zapewni Ci zdrowy, regenerujący sen. Aby jednak dobrze wybrać materac, koniecznie weź pod uwagę również jego twardość (im większa waga, tym materac powinien być twardszy), rozmiar (musi być idealnie dopasowany do łóżka) oraz rodzaj wkładu (piankowy lub sprężynowy). Dzięki temu będziesz mógł wygodnie odpoczywać i regenerować się każdej nocy.

 

Dodaj komentarz