• 27 lutego 2023
starzenie skory

Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

Skóra wraz z upływem lat staje się coraz mniej elastyczna i sprężysta, pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki, przebarwienia czy innego rodzaju niedoskonałości. Choć liczne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej pozwalają opóźnić proces starzenia się skóry, można posiłkować się także prostszymi, domowymi sposobami, które w dodatku będą dobre dla naszego zdrowia.

Nawadnianie skóry

Skóra zawdzięcza sprężystość między innymi odpowiedniej zawartości wody. Choć wiele kosmetyków jest dziś opartych właśnie na niej, warto pamiętać o nawadnianiu skóry od środka. W tym celu wystarczy przyjmować 2 litry płynów dziennie, natomiast w sezonie letnim przynajmniej 2,5 litra płynów. Co istotne, nie wszystkie płyny nawadniają w tym samym stopniu. Idealnie sprawdzi się woda – możemy wypijać ją z dodatkiem soku z cytryny czy mięty. Tymczasem mocna herbata, kawa czy alkohol odwadniają, dlatego też nie służą naszej skórze. Dobrym źródłem nawodnienia są za to świeżo wyciskane soki czy ziołowe herbatki. Dobrze nawodniona skóra nie traci elastyczności tak szybko, jest również bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Aktywność fizyczna dla zdrowej skóry

Powszechnie wiadomo, że regularna aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowie na długie lata. Niemniej jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak dobrze wpływa ona na stan naszej skóry. Dzięki treningom, możemy zniwelować nagromadzone napięcie, co sprzyja rozluźnieniu. Dodatkowo możemy zachować szczupłą sylwetkę, i to bez konieczności stosowania drakońskich diet, które wyniszczająco wpływają również na cerę. Aktywność fizyczna sprawia, że się pocimy, a więc jednocześnie pozbywamy toksyn z organizmu. Dzięki temu skóra oczyszcza się niemalże sama, nie powstają na niej wypryski czy zmiany trądzikowe. Pamiętajmy, aby przy regularnej aktywności fizycznej odpowiednio nawadniać organizm, zwłaszcza podczas bardzo wyczerpujących treningów. Więcej na temat poszczególnych dyscyplin sportowych można znaleźć na stronie ligakubusia.pl.

Stres przyspiesza proces starzenia się skóry

Nadmierny stres działa destrukcyjnie na naszą skórę, przyspieszając procesy starzenia się. Dlatego też powinniśmy unikać stresujących sytuacji, a po ciężkim dniu odprężyć się i zrelaksować. Warto zachować balans emocjonalny, tak aby zachować zdrową i piękną skórę, a także psychikę. Nadmiar obowiązków zawodowych, stresujące sytuacje rodzinne czy innego typu trudne do rozwiązania kwestie nie służą nam w dłuższym okresie czasu. Jeśli nie potrafimy radzić sobie ze stresem, dobrze jest poszukać pomocy specjalisty, na przykład psychologa czy psychoterapeuty. W redukowaniu stresu pomocne okazują się też domowe metody.

Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, któremu nie sposób zapobiec. Niemniej jednak istnieją sposoby na to, aby opóźnić starzenie się komórek, a tym samym zachować piękny wygląd skóry na długie lata. Wbrew pozorom, aby tego dokonać, nie trzeba zbyt często odwiedzać gabinetów medycyny estetycznej – wystarczy kilka domowych sposobów na to, by chronić naszą skórę.

Dodaj komentarz