• 5 maja 2023
ginekolog

Jak często należy chodzić do ginekologa?

Aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo, powinniśmy regularnie go kontrolować. Czasem, kiedy zachodzą w nim jakieś zmiany, powinniśmy skonsultować je ze specjalistą. Jednym z nich jest ginekolog. Wiele kobiet nie lubi wizyt w gabinecie ginekologicznym, ponieważ czują się wtedy niezbyt komfortowo. Jednakże w trosce o swoje zdrowie od czasu do czasu należy odwiedzić tego specjalistę. Warto dowiedzieć się kim jest ginekolog, czym dokładnie się zajmuje i jak często warto do niego uczęszczać.

Czym zajmuje się ginekolog i jak przebiega wizyta u niego?

Ginekolog to lekarz, w którego kompetencjach mieści się profilaktyka, wykrywanie oraz leczenie chorób narządów płciowych u kobiet. Ponadto prowadzi on ciążę i poród. Ginekolog udziela rad także w kwestii współżycia płciowego i antykoncepcji.

Każda wizyta u specjalisty, jakim jest ginekolog we Wrocławiu, rozpoczyna się od zebrania solidnego wywiadu od pacjentki, na którym można bazować. Dotyczy on z reguły dolegliwości, miesiączkowania, współżycia oraz antykoncepcji. Później bada się pochwę i szyjkę macicy wziernika, a następnie bada się manualnie. Kolejny etap to ultrasonografia narządu rodnego. Na samym końcu ginekolog przekazuje pacjentce wszelakie zalecenia oraz ewentualne recepty i skierowania.

Jak często chodzić na wizyty do ginekologa i jak się do nich przygotować?

Przygotowanie przed wizytą u ginekologa nie jest wymagające. Należy wówczas podmyć się, stosując odpowiednie środki do higieny intymnej. Warto jest przygotować sobie informacje, które ułatwią pracę lekarza, na przykład datę ostatniej miesiączki czy informacje dotyczące antykoncepcji. Jeśli robiliśmy jakieś wyniki, warto także zabrać je ze sobą. Nie jest wskazane pójście na wizytę w czasie miesiączki, ze względu na utrudnienie w badaniu i możliwą bolesność. Diagnostyka wad rozwojowych u płodu we Wrocławiu to również coś, co przeprowadza ginekolog, więc warto i pod tym względem być przygotowanym.

Jeśli chodzi o częstotliwości wizyt u ginekologa, zdrowa kobieta powinna poddać się kontroli raz do roku. Naturalnie, jeśli pojawią się jakieś dolegliwości, na wizytę musimy udać się niezwłocznie bez względu na, to kiedy byliśmy ostatni raz. Kobiety w ciąży powinny co miesiąc lub częściej chodzić na wizytę.

Dodaj komentarz