• 21 kwietnia 2023
badania lekarskie

 Gastroskopia – dlaczego warto ją wykonać?

Gastroskopia, inaczej zwana endoskopią górnego odcinka przewodu pokarmowego, to procedura diagnostyczna, która polega na wprowadzeniu cienkiego, elastycznego endoskopu przez gardło, w celu oglądnięcia przełyku, żołądka i dwunastnicy. Procedura ta pozwala na dokładną ocenę stanu błony śluzowej tych narządów, co może pomóc w diagnozie i leczeniu różnych schorzeń.

Objawy do wykonania gastroskopii

Gastroskopia w Śląskim jest wykonywana w różnych przypadkach, w zależności od objawów i podejrzeń lekarza. Jednym z najczęstszych powodów wykonania gastroskopii są problemy z trawieniem, takie jak zgaga, ból w nadbrzuszu, wzdęcia, nudności czy wymioty. Procedura ta pozwala na ocenę stanu błony śluzowej żołądka i przełyku oraz wykluczenie lub potwierdzenie chorób takich jak refluks żołądkowo-przełykowy, choroba wrzodowa czy przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka.

Innym powodem wykonania gastroskopii jest podejrzenie obecności polipów, owrzodzeń czy guzów w żołądku lub przełyku. Procedura ta pozwala na pobranie wycinków tkanki do badania histopatologicznego lub usunięcie zmian nowotworowych. Gastroskopia jest również wykonywana w celu monitorowania skuteczności leczenia chorób przewodu pokarmowego. Po wykonaniu gastroskopii lekarz może dokładnie ocenić efekty leczenia chorób takich jak choroba refluksowa, przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka czy choroba wrzodowa.

Profilaktyka a gastroskopia

Oprócz tego gastroskopia jest wykonywana w celach profilaktycznych u osób z podwyższonym ryzykiem chorób przewodu pokarmowego, takich jak osoby z rodzinami obciążonymi chorobami nowotworowymi czy osoby z długotrwałymi schorzeniami żołądkowo-jelitowymi.

Gastroskopia to ważna procedura diagnostyczna w, która pozwala na dokładną ocenę stanu błony śluzowej żołądka, przełyku i dwunastnicy oraz pomaga w diagnozie i leczeniu różnych schorzeń przewodu pokarmowego. Procedura ta jest wykonywana w różnych przypadkach, w zależności od objawów i lekarza gastrolog w Myszkowie, ale może również być wykonywana w celach profilaktycznych u osób z podwyższonym ryzykiem chorób przewodu pokarmowego.

Dodaj komentarz