• 29 marca 2023
transport sanitarny

Czym jest całodobowy transport sanitarny?

Transport sanitarny to usługa mająca na celu przewiezienie pacjenta w określone miejsce. Różni się on od transportu medycznego. Na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Transport sanitarny – charakterystyka

Transport sanitarny to usługa przeznaczona dla osób, które muszą zgłosić się do placówki medycznej, a nie wymagają nadzoru lekarza podczas przewozu. Dzięki wyposażeniu w nosze oraz specjalne krzesła transport odbywa się w bezpiecznych warunkach. Z bezpłatnej usługi mogą skorzystać pacjenci, którzy wymagają leczenia w innej placówce, na podstawie prawidłowo wystawionego skierowania lekarskiego. W przypadku niektórych schorzeń, które uniemożliwiają w pełni samodzielne poruszanie się, refundacja kosztów usługi jest częściowa. Całodobowy transport sanitarny w Łodzi i innych miastach umożliwia bezpieczne przetransportowanie osób między szpitalami lub placówkami medycznymi o każdej porze dnia i nocy. Usługa może być także wykorzystywana podczas transportu materiałów biologicznych, takich jak krew czy narządy do przeszczepów. Specjalne oznakowanie samochodu oraz możliwość użycia sygnału dźwiękowego gwarantuje dowiezienie materiału w określone miejsce na czas. 

Czym różni się transport medyczny od sanitarnego?

Dla wielu osób pojęcie transportu medycznego i sanitarnego oznacza to samo. Jest jednak zasadnicza różnica, przede wszystkim w wyposażeniu samochodów. Transport medyczny odbywa się zazwyczaj z pomocą karetek, które oznaczone są literą „S” lub „P.” Posiadają one na wyposażeniu większą ilość specjalistycznych urządzeń, m.in. defibrylatory, respiratory oraz butle tlenowe. W przypadku karetek specjalistycznych oznaczonych literą „S” na jej pokładzie znajduje się także lekarz. Natomiast załoga karetki podstawowej („P”) to ratownik medyczny i pielęgniarka. 

Do transportu sanitarnego wykorzystuje się karetki z podstawowym wyposażeniem, bez profesjonalnych urządzeń, które oznaczone są literą „T”. Ich załogę stanowi ratownik medyczny oraz kierowca. 

Dodaj komentarz