Zielona herbata – jaką wybrać?

Zielona herbata to jeden z najzdrowszych i najpopularniejszych napojów na świecie zaraz po wodzie. Bez wątpienia warto zdecydować się na włączenie zielonej herbaty do swojej diety, ponieważ jest bogata w wiele cennych składników. Ma wiele witamin, mikroelementów, składników odżywczych, które nie tylko zapewniają długie życie w zdrowiu, ale również lepsze samopoczucie na co dzień.

Naturalny napój z zielonej herbaty – zielona rewolucja?

Parzenie zielonej herbaty nie jest procesem długim, bo trzeba poświecić  na to od 1,5 do 5 minut. Mimo to wymaga pewnego zaangażowania, choćby ze względu na to, że powinna być parzona w miękkiej wodzie i odpowiedniej temperaturze. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny termometr albo czajnik, który będzie informował o temperaturze wody. Nie każdy ma jednak czas na to, aby móc 3 razy w ciągu dnia parzyć zieloną herbatę. To, dlatego powstał napój, który rozwiązuje ten problem. Soti Natural to naturalne napoje na bazie wody i naparu z zielonej herbaty japońskiej o nazwie gyokuro. Obecnie oferta biedronki przewiduje sprzedaż napojów Soti. To zdrowe napoje, które gaszą pragnienie i co ważniejsze dostarczają cennych dla naszego organizmu składników odżywczych. Sklep Biedronka będzie miał w ofercie między innymi klasyczną zieloną herbatę sencha parzoną przy użyciu liści oraz wody, białą herbatę z jaśminem, która ma w składzie jedynie naturalne składniki (biała herbata, jaśmin oraz woda)  a także rooibos – herbatkę czerwona zaparzoną z czerwonokrzewu. Napoje Soti nie zawierają cukru, konserwantów, sztucznych barwników, aromatów, to produkty ekologiczne, wegańskie, które posiadają certyfikat Eko. To wygodne rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na parzenie zielonej herbaty na co dzień,  jednak nie chcą rezygnować z jej dobroczynnych właściwości. To dobra alternatywa dla kawy i napojów energetycznych.

Jakie właściwości ma zielona herbata?

Zieloną herbatę poleca się pić z różnych względów, po pierwsze ma ona wspomagać codzienne funkcjonowanie. Z powodzeniem może zastąpić kawę, ponieważ pobudza i poprawia koncentrację. Choć zielona herbata nie daje takiego dużego zastrzyku energii, jak kofeina zawarta w kawie, to działa skuteczniej. Teina jest uwalniana przez cały dzień, dzięki temu możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem i motywacją do pracy przez cały dzień, a nie tylko przez chwilę. Dużo zależy od temperatury i czasu jej parzenia. Dzięki krótszemu parzeniu uzyskamy napar, który będzie pobudzał, natomiast w przypadku dłuższego parzenia otrzymamy napój, który nas zrelaksuje i pozwoli się odprężyć.

Na temat właściwości zielonej herbaty pisze się wiele, przeprowadza się też wiele badań naukowych, które mają potwierdzić jej dobroczynne działanie. Choć w tym momencie nie możemy mieć pewności, czy zielony napar ma właściwości przeciwnowotworowe, bo rezultaty badań są sprzeczne, to wiadomo, że może uchronić przed rozwojem chorób sercowo-naczyniowych. Tak, więc pijąc zieloną herbatę, zmniejsza się ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. To dobry sposób również na walkę z cukrzycą. Napar z zielonej herbaty poleca się pić osobom, które mają stresującą pracę wymagającą skupienia. Powinni sięgać po nią również pracownicy fizyczny, gdyż dodaje energii i pomaga zwalczyć zmęczenie i senność.

Rodzaje zielonych herbat

Oprócz napojów do wyboru mamy oczywiście herbaty liściaste, które można podzielić na chińskie i japońskie. Japońskie gatunki zielonej herbaty są delikatniejsze ze względu na sposób uprawy. Mają delikatniejszy smak, lekki wyczuwalną goryczkę. Zielone herbaty pochodzące z Chin są zazwyczaj mocniejsze o intensywnej goryczce. To, na jaką odmianę się zdecydujemy, powinno zależeć oczywiście od naszych indywidualnych upodobań. Metodą prób i błędów na pewno odnajdziemy herbatę, która przypadnie nam do gustu i będziemy pić ją z przyjemnością.