Na czym polega zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza?

Dom, mieszkanie czy działka we współwłasności z innymi osobami nie zawsze jest korzystnym rozwiązaniem. Wówczas mogą pojawić się różne spory, na przykład dotyczące użytkowania nieruchomości czy jej sprzedaży. Warto wtedy pomyśleć o zniesieniu współwłasności nieruchomości.

Współwłasność nieruchomości to częsty problem, który może pojawić się po rozwodzie, otrzymaniu spadku czy darowizny. Gdy współwłaściciele chcą podzielić nieruchomość, wtedy wykonuje się również zniesienie współwłasności. W takim przypadku można udać się także do notariusza.

Dzisiaj zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza prowadzane jest coraz częściej, ale warto wskazać, że taka procedura nie może być zastosowana w każdym przypadku.

Na czym dokładnie polega zniesienie współwłasności nieruchomości prowadzone w kancelarii? Na to pytanie odpowiada kancelaria notarialna Maciej Krakowiński, Magdalena Krakowinska, która świadczy swoje usługi w Łodzi.

Kiedy możliwe jest zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza?

Gdy chcemy wykonać zniesienie współwłasności mieszkania, domu czy też innej nieruchomości, w takim przypadku muszą być spełnione dwa podstawowe warunki:

  • wszyscy współwłaściciele muszą być zgodni co do zasad, na których prowadzony będzie podział nieruchomości
  • wszyscy współwłaściciele muszą stawić się w kancelarii notarialnej w tym samym czasie

Zatem zniesienie wspolwlasnosci będzie możliwe tylko wtedy, gdy współwłaściciele dogadają się pomiędzy sobą i nie będą mieli żadnych zastrzeżeń co do podziału nieruchomości w konkretny sposób. Także współwłasność nieruchomości można znieść wtedy przez przekazanie nieruchomości jednej osobie.

Jeżeli powyższe wymogi nie będą spełnione, wówczas konieczne będzie sądowe zniesienie współwłasności nieruchomości.

Jak odbywa się zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza?

Gdy współwłaściciele posiadający nieruchomość są zgodni co do podziału, mogą umówić się do kancelarii, która wykona procedurę. Taką możliwość posiada każdy notariusz w kraju, dlatego też jeśli chcemy, aby przeprowadził ją notariusz w Łodzi, adresy możemy znaleźć już teraz on-line.

Procedura polega na przygotowaniu aktu notarialnego, który stwierdza zniesienie współwłasności działki, domu, mieszkania czy innej nieruchomości. Wówczas w akcie umieszcza się wszystkie informacje dotyczące podziału według zasad współwłaścicieli.

Zniesienie współwłasności nieruchomości u notariusza – zawartość aktu notarialnego:

  • Dane dotyczące wszystkich osób biorących udział w procedurze
  • Zasady podziału nieruchomości w sposób ustalony przez współwłaścicieli.
  • Rozliczenia współwłaścicieli w ramach podziału.
  • Oświadczenia o poniesieniu udziałów, postanowienia związane z dopłatami, spłatami i ich terminami.
  • Wnioski skierowane do sądu wieczystoksięgowego związane z założeniem nowych ksiąg, gdy dotychczas nie zostały one założone albo z wpisami do ksiąg już istniejących.
  • Dane i podpis notariusza.

Po przygotowaniu aktu notarialnego notariusz zajmuje się także formalnościami związanymi z księgami wieczystymi.

Zatem dzisiaj sądowe zniesienie współwłasności nie jest już konieczne, ponieważ można skorzystać z procedury u notariusza. To lepsze rozwiązanie niż zniesienie współwłasności nieruchomości w sądzie – możemy zaoszczędzić swój czas i zrobić wszystko wygodniej!