mocowanie szkła – czy będzie zaskoczeniem?

Może to być lekkim zaskoczeniem, ale szkło jako element wystroju, coraz częściej stosowany jest w miejscach inny niż drzwi bądź okna. Mocowanie szkła stanowi nierozłączny element wystroju wnętrz. Ta metaforyczna nierozłączność wynika w dużej z mierze z możliwości wykonania nadruku na tafli szkła. Dzięki temu pomieszczenia zyskują indywidualny charakter oraz spersonalizowany styl. W łatwy i oryginalny sposób przestrzeń może zostać zintegrowana we spójny, modny styl. Mocowanie szkła do ściany – kuchnie coraz częściej, poza samą sferą użytkową oczekują od projektantów ciekawego wystroju, świeżej, ciekawej kolorystyki. Na pomoc projektantom wychodzą nadruki na tafli szkła mocowane do ściany. Towarzystwo blatu kuchennego tworzy interesujące zestawienie. Różnorodność kolorystyczna, możliwa do uzyskania dzięki nadrukom, otwiera nas na nowe pomysły i sposoby wykorzystania materiału, jakim jest szkło. Coraz trudniej wyobrazić sobie kuchnie bez tego elementu dekoracyjnego.

Mocowanie szkła do metalu – również łazienka, na pozór chłodne, kafelkowe miejsce, któremu chcemy nadać indywidualny charakter, cieszy się sporym zainteresowaniem materiału jakim jest szkło. Pomagają temu metalowe szyny, dzięki którym możliwe jest mocowanie szkła oraz stworzenie dopasowanej do wymiarów przestrzeni kabiny prysznicowej. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej korzystamy z gotowego rozwiązania i coraz częściej wymagany od projektantów czy wykonawców indywidualnego podejścia.

Szkło montowane do frontów – niewątpliwie pokazem możliwości naszej wyobraźni, a zarazem wyczucia stylu oraz umiejętności komponowania poszczególnych części wystroju wnętrza w spójną, harmonijną całość, są fronty mebli, w których stosuje się szklane elementy zamiast tradycyjnych. Niewykorzystane dotychczas płaszczyzny stają się kolejnym elementem, od którego oczekujemy oryginalności i ciekawego wykorzystania. Wkomponowania w przestrzeń nie tylko pod względem wymiarów, ale także wyglądu, kolorystyki, a nawet ekspresji nadruku.

Szkło montowane do balustrad nie powinno być dla nas zaskoczeniem, że również przeszklone balustrady przestają być symbolem wyłącznie budynków użytku publicznego, a coraz częściej zostają wkomponowane w prywatne mieszkania, które dzięki temu zyskują przejrzystość, swobodę, przestronność. W ten sposób udekorowane wnętrza zyskują elegancję, niezależnie od tego, czy same balustrady wykonane są w sposób klasyczny – z użyciem drewna, czy bardziej modernistyczny przy użyciu aluminum.

Szkło montowane do podłogi – może się zdarzyć, że mieszkanie cierpi na brak światła. By temu zapobiec, stosuje się nie tylko wspomniane, szklane balustrady, ale również przeszklone podłogi, które nadają miejscu głębi oraz w ciekawy sposób łamią statyczną formę pomieszczeń, wprowadzają ciekawy, a nawet zaskakujący element w wystroju, ale przede wszystkim, dbają o wystarczającą ilość świata oraz optyczną przestrzenność pomieszczeń.

Zdarza się słyszeć negatywne głosy na temat szkła. Opinie te przeważnie wiążą się z obawą przed kruchością tego materiału. Współczesna technologia pozwala tworzyć nam szkła wielowarstwowe, hartowane, wysoko odporne na uderzenia i bardzo wytrzymałe, a zarazem jest to materiał lekki, który pomieszczeniom nadaje swobody, a także współczesnego wyglądu. Uniwersalność szkła również przemawia na jego korzyść, ponieważ umożliwia harmonijne połączenie przestrzeni dostępnych w mieszkaniu.